Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Rekuperacja, Wentylacja i Klimatyzacja – jeden system
Rekuperacja, Wentylacja i Klimatyzacja – jeden system

Optymalna temperatura w pomieszczeniach zapewnia dobre samopoczucie osobom przebywającym wewnątrz. Na samopoczucie wpływa również napływ świeżego powietrza. Obecne rozwiązania pozwalają na bieżąco monitorować i sterować jakością powietrza wewnątrz pomieszczeń. Popularnym rozwiązaniem jest rekuperacja, która pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza wypływającego z pomieszczenia i jednocześnie pobiera świeże powietrze z zewnątrz budynku. Natomiast w okresach upałów kluczową rolę w chłodzeniu odgrywa klimatyzacja. Do niedawna, każdy z tych systemów wymagał osobnego montażu, natomiast obecne rozwiązanie pozwala połączyć rekuperacje, wentylację i klimatyzację w jeden system. Na czym polega zasada jego działania w praktyce?

Jak działa system rekuperacji?

Ruch wprowadzanego do pomieszczenia i wyprowadzonego na zewnątrz jest kontrolowany za pomocą rekuperatora. Ciepło w znacznym stopniu jest odzyskiwane  z zanieczyszczonego powietrza z wysoką zawartością dwutlenku węgla wyprowadzanego z pomieszczenia. W ten sposób odzyskana energia cieplna jest ponownie wykorzystana do ogrzania budynku. Jednocześnie do wnętrza doprowadzane jest świeże powietrze, co wpływa komfort przebywania wewnątrz, które jest oczyszczane z alergenów oraz innych zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w zimie, ponieważ pozwala oszczędzać na rachunkach za prąd i jednocześnie nie wymaga wietrzenia pomieszczenia. 

Zasada działania rekuperatora

Rekuperator wyposażony jest w 4 wbudowane króćce, do których zostają podłączone kanały wentylacyjne. Taki system umożliwia płynny przepływ powietrza oraz maksymalną wydajność instalacji. System rekuperacji składa się z 4 kanałów:

  1. Czerpnia - to kanał, przez który do doprowadzania świeże powietrza z zewnątrz pomieszczenia do rekuperatora
  2. Wyrzutnia - to kanał, przez który zanieczyszczone powietrze z dwutlenkiem węgla jest odprowadzone na zewnątrz budynku z rekuperatora
  3. Nawiew do pomieszczeń - to kanał, przez który ciepłe i oczyszczone z pyłków i alergenów powietrze jest wprowadzane z rekuperatora do wewnątrz pomieszczenia
  4. Wyciąg z pomieszczeń - przez ten kanał ,,zużyte" powietrze z wysoką zawartością dwutlenku węgla oraz niskim stężeniem tlenu przepływa z pomieszczeń do rekuperatora. 

Dodatkowo każdy kanał może zostać rozgałęziony na mniejsze kanały, dzięki czemu do systemu może zostać podłączone każde pomieszczenie. W rekuperacji występują 2 strumienie powietrza: nawiewny, który przepływa przez kanały 1 i 3 oraz wywiewny, który przepływa przez kanały 2 i 4. Czerpnia (kanał 1) pobiera powietrze z zewnątrz, a następnie kieruje je do wymiennika ciepła, który znajduje się wnętrzu rekuperatora. Z kolei kanał wyciągowy (4) pobiera nieświeże powietrze z pomieszczeń i przekazuje je również do wymiennika ciepła. W elemencie tym następuje odzyskanie części energii cieplnej z ogrzanego powietrza, które jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Z kolei świeże powietrze zostaje pobrane z zewnątrz i przez kanał 1 do rekuperatora, gdzie zostaje ogrzane i skierowane do kanału 3. Następnie zużyte powietrze wylatuje na zewnątrz przez kanał 2. Takie obieg zapewnia stały przepływ powietrza, ciepło w pomieszczeniu i jednocześnie wysoki komfort przebywania.

Działanie rekuperatora w lato

Zasada działania rekuperatora w zimie jest prosta. Zimne powietrze z zewnątrz, przejmuje ciepło od ogrzanego powietrza wyprowadzanego z wnętrza budynku. Z kolei w upalne dni, system rekuperacji może również pełnić funkcję klimatyzacji. W jaki sposób? W wymienniku ciepła dochodzi do schłodzenia powietrza napływającego z zewnątrz budynku za pomocą chłodnego powietrza w jego wnętrzu. Wymiennik rekuperatora zawsze wymienia ciepło pomiędzy powietrzem wchodzącym a wychodzącym. Połączenie opcji ogrzewania budynku w zimie i chłodzenie w lato, to doskonałe i ekonomiczne połączenie. Pozwala oszczędzić pieniądze, ponieważ skupia 2 systemy w jednym. Natomiast montaż każdego z osobna byłby znacznie droższy. 

Elementy systemu rekuperacji

System rekuperacji powinien składać się z wysokiej jakości elementów, które cechują się wysoką trwałością. Należą do nich m.in.:

  • centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (potocznie zwana rekuperatorem)
  • przewody wentylacyjne, czyli elastyczne rury o wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne
  • elementy nawiewne i wywiewne (zawory, anemostaty, kratki i inne)
  • czerpnia
  • wyrzutnia
  • rozdzielacz
  • złączki
  • elementy montażowe

Współczesne systemy rekuperacji cieszą się coraz większym zainteresowaniem, z uwagi na wygodę użytkowania oraz oszczędności, które generują. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl