Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Rekuperacja - dlaczego warto w nią inwestować?
Rekuperacja - dlaczego warto w nią inwestować?

Jeszcze do niedawna wielu inwestorów nie zdawało sobie sprawę z ograniczeń, jakie płyną ze stosowania wentylacji grawitacyjnej. Wietrzenie pomieszczeń w ten sposób pozostawia jednak bardzo wiele do życzenia. Towarzyszące jej przeciągi wpływają negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na wysokość rachunków za ogrzewanie. Na szczęście jednak powstała rekuperacja, która skutecznie rozwiąże ten problem. To jednak jeszcze nie koniec zalet wentylacja mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w rekuperację! 

Rekuperacja – co warto o niej wiedzieć?

Często określana również jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pozwala na odzysk ciepła z zanieczyszczonego powietrza, które jest usuwane z pomieszczeń za pomocą wymiennika ciepła. Co daje rekuperacja? Technologia ta pozwala na wyeliminowanie strat ciepła, do jakich dochodzi w trakcie wentylacji pomieszczeń w sposób grawitacyjny. Tym samym świeże powietrze, które wpada do pomieszczeń, jest już wstępnie ogrzane. To z kolei sprawia, że w trakcie ogrzewania budynku system grzewczy zużywa znacznie mniej paliwa. Oczywiście pod warunkiem, że budynek został szczelnie zaizolowany.

Wentylacja mechaniczna a ograniczenie strat ciepła

Spośród wielu nowoczesnych rozwiązań rekuperacja zajmuje szczególne miejsce. Przez wielu ekspertów jest również uznawana za najbardziej zaawansowany system wentylacji, jaki dotychczas wynaleziono. Umożliwia ono bowiem odzysk ciepła ze strumienia wywiewanego, co wpływa korzystnie na ograniczenie strat ciepła. W praktyce więc pozwala to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Co więcej, system wentylacji mechanicznej sprawdza się nie tylko zimą, ale i latem, gdy rekuperacja schładza nawiewane do pomieszczeń powietrze. W okresie zimowym przyczynia się ona zatem do obniżenia rachunków za ogrzewanie, a latem – za klimatyzację.

Krystalicznie czyste powietrze 

Zainstalowany w budynku system wentylacji mechanicznej to nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale i znacznie częstsze powietrze. Rekuperacja umożliwia bowiem filtrację nawiewanego do pomieszczeń powietrza. Biorąc pod uwagę, że z każdym kolejnym rokiem jakość powietrza w Polsce spada – jest ona niezwykle przydatna. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy w wielu regionach kraju pojawia się problem smogu. Ten z kolei ma niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie – utrzymujące się w powietrzu zanieczyszczenia sprzyjają obniżeniu odporności oraz zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, oddechowego i wieku innych. Ponadto są one również przyczyną powstawania nowotworów. Problem zanieczyszczeń znika jednak dzięki wraz z zainstalowaniem w budynku rekuperacji. Wszystko dzięki znajdujących się w niej filtrów, które zatrzymują kurz, pyły, alergeny oraz owady.

Lepsze samopoczucie

To jeszcze nie koniec jej zalet. W związku z tym, że rekuperacja usuwa z wnętrza domu zanieczyszczone powietrze – korzystnie wpływa to na nasze samopoczucie. Do pomieszczeń dostaje się bowiem świeże i przefiltrowane powietrze. Z budynku usuwany jest także nadmiar dwutlenku węgla, który powoduje, że stajemy się śpiący, doznajemy bólu głowy i czujemy duchotę. Świeże powietrze zewnątrz pobudza i nie wywołuje uczucia zmęczenia. Ogrzane zimą, a schłodzone latem – nie wywołuje kaszlu, czy bólu gardła, tak jak jest to w przypadku klimatyzacji. Nawiewane do pomieszczeń masy powietrza nie krążą wte i wewte, tworząc nieprzyjemny przebieg

Od czego zależy cena rekuperacji?

Na cenę założenia rekuperacji wpływa wiele czynników. Na samym początku należy wykonać projekt systemu wentylacji mechanicznej, na czym jednak nie koniec. Następnie dochodzi jeszcze koszt instalacji urządzeń. Na koszty założenia wentylacji wpływa także rodzaj materiału, z którego instalacja ta zostanie ona wykonana oraz jej długość. Do tego dochodzi także cena rekuperatora, która jest uzależniona od parametrów technicznych urządzenia. Te z kolei muszą zostać dostosowane do powierzchni budynku, jego kubatury oraz liczby pomieszczeń, jaką się w nim znajduje. Koszty te podnosi także doposażenie instalacji w dodatkowe elementy, w tym:

  • Gruntowy wymiennik ciepła;
  • Jednostkę chłodzącą;
  • Filtry powietrza;
  • Sterownik.

Na ostateczną cenę wentylacji mechanicznej wpływają też koszty eksploatacyjne, które są uzależnione od zużycia prądu oraz ceny energii elektrycznej. Wliczając w to wydatki związane z wymianą filtrów oraz serwisem, całkowity koszt montażu systemu wentylacji mechanicznej wynosi od 18 000 do 34 000 zł. Bardziej szczegółową cenę można otrzymać po konsultacji z zespołem Hojero.pl – serdecznie zapraszamy do kontaktu!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl