Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Rekuperacja: zawsze świeże powietrze bez utraty ciepła
Rekuperacja: zawsze świeże powietrze bez utraty ciepła

Ogrzewanie budynku stanowi główny koszt prowadzenia domu. Wraz ze wzrostem temperatur zimą, dochodzi do tego wydatek na klimatyzację. Wentylacja z kolei, a także wietrzenie pomieszczeń, powoduje znaczne utraty wytworzonego wcześniej ciepła (lub chłodu latem). Jak temu zapobiec? Może zminimalizować działanie wentylatorów, a okna otwierać tylko w czasie umiarkowanej temperatury na zewnątrz? Choć działanie takie może przynieść pewne oszczędności, powodować będzie złe samopoczucie, a w dalszej przyszłości problemy ze zdrowiem. Alternatywą jest instalacja rekuperacji.

Jak rekuperacja chroni Twój portfel?

Czym jest rekuperacja? Określić ją można jako mechaniczną wentylację, posiadającą system odzysku ciepła. To właśnie ten drugi element ma kluczowe znaczenie dla lepszego bilansu cieplnego budynku, a co za tym idzie, niższymi kosztami ogrzewania. Jak to działa? Z pomocą wentylatorów zużyte powietrze pobierane jest z pomieszczenia i przepuszczane przez wymiennik, czyli układ długich kanałów, w których dochodzi do oddawania ciepła z powietrza do wymiennika. Jednocześnie równolegle prowadzony jest przepływ z podwórka do wnętrza. Świeże powietrze prowadzone jest przez sąsiednie kanały, odbierając ciepło z wymiennika.

Jak rekuperacja działa latem? Dokładnie tak samo. Jedyną różnicą jest to, że to świeży ciąg powietrza jest nagrzany, więc to on będzie ogrzewał wymiennik, a pośrednio - wypuszczane na zewnątrz powietrze. Nie musisz zatem nic przełączać ani zmieniać - w naturalny sposób system rekuperacji sam dostosuje swoje działanie do Twoich potrzeb!

Od czego zależy skuteczność rekuperacji w domu?

Przekazywanie ciepła może odbywać się z różną efektywnością. Zależna jest ona od kilku kluczowych czynników:

  • Typu rekuperatora. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje stosowanych wymienników: przeciwprądowe, krzyżowe oraz obrotowe. Każdy z nich uzyskuje nieco inną skuteczność przekazywania ciepła.
  • Budowy kanałów lub szczelin, a co za tym idzie, drogi, jaką musi pokonać powietrze, zanim opuści wymiennik.
  • Różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku.
  • Przepływu powietrza i ciśnienia powietrza.

Trudno więc jednoznacznie określić efektywność działania rekuperacji. W skrajnej sytuacji, gdy na zewnątrz i w środku budynku będzie panować taka sama temperatura, trudno w ogóle mówić o odzyskiwaniu ciepła. Dlatego też producenci posługują się parametrem maksymalnej efektywności przy określonych warunkach temperaturowych oraz parametrach działania systemu.

Jaką efektywność rekuperacji można osiągnąć w praktyce?

Wiele zależy od wybranego modelu. Proste jednostki, przeznaczone do pojedynczych pomieszczeń, mają prostszą budowę, co przekłada się na nieco mniejszą sprawność, ale również ich cena jest niższa. Natomiast systemy rekuperacji do większych budynków optymalizowane są pod kątem efektywności odzysku ciepła. Poniżej prezentujemy trzy ciekawe rozwiązania, które warto rozważyć, wybierając system wentylacji do swojego domu.

Vento Expert A100

Niewielki rekuperator pionowy montowany na ścianie z własnym okapem charakteryzuje się przede wszystkim doskonałym wyglądem. Biała obudowa prezentuje się dobrze w każdym pomieszczeniu. Prosta budowa ma wpływ na nieco niższą sprawność działania. Odzyskiwanie ciepła w tym przypadku odbywa się z efektywnością do 83%. Natomiast warto zwrócić na niski poziom hałasu generowany w czasie pracy: tego typu rozwiązania przeznaczone są do pomieszczeń użytkowych.

Mitsubishi 15W Lossnay

Kolejny przykład rekuperatora wewnętrznego, tym razem marki Mitsubishi. Entalpiczny, przeciwprądowy wymiennik ciepła, w przypadku kompaktowej jednostki naściennej, może osiągnąć skuteczność do 80%. Jednak i w tym przypadku istotny jest niski poziom hałasu oraz niewielkie rozmiary urządzenia, przypominającego nieco typowe, domowe klimatyzatory.

Rekuperator Energy 200f Thessla Green

Energy 200f Thessla Green należy już do centrali umieszczanych w kotłowniach lub na uboczu. Zasilają one system w całym budynku, a jednocześnie mogą generować nieco większy poziom hałasu. Opłaca się stosować bardziej rozbudowane wymienniki ciepła, które w tym przypadku mogą działać z efektywnością nawet 95%. Zastosowany model przeciwprądowy przy bardziej złożonej geometrii pozwala uzyskać bardzo dobre efekty.

Czy efektywność rekuperatora jest najważniejsza?

Powyżej porównaliśmy wydajność kilku modeli rekuperatorów. Jak widać, jednostki centralne do dużych budynków osiągają doskonałe efekty, zbliżając się do poziomów 95-99% efektywności. Jednak rekuperatory naścienne, montowane wewnątrz pomieszczeń użytkowych, optymalizowane są pod kątem wielkości oraz hałasu. Dlatego też charakteryzują się niższym odzyskiem na poziomie 80-90%, ale zapewniają przy tym maksymalny komfort domowników.

Potrzebujesz rekuperacji? Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl