Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Rekuperator – dla Twojego komfortu i zdrowia
Rekuperator – dla Twojego komfortu i zdrowia

W ostatnich latach czyste powietrze w domu czy też w firmie staje się ważną kwestią. Z tego powodu rośnie popularność rekuperatorów, czyli urządzeń odzyskujących ciepło z powietrza wywiewanego z instalacji lub z budynku.

Czym jest rekuperator?

Najprościej rzecz ujmując, rekuperator to wymiennik ciepła. Jest urządzeniem najczęściej spotykanym w systemach wentylacyjnych, które pozwala na rekuperację powietrza. To tak zwana centrala wentylacji mechanicznej, która posiada także specjalne wymienniki, odpowiadające za odzyskiwanie ciepła z zużytego już powietrza. W ten sposób zyskujemy nowe, świeże, które jest nawiewane do środka budynku.

Warto wspomnieć, że rekuperatory posiadają wiele zalet, dzięki którym nieustannie rośnie ich popularność. Są przede wszystkim oszczędne. Ponadto, istnieje możliwość z ich pomocą kontrolowania systemu wentylacji oraz dostosowywania mocy instalacji wedle potrzeb użytkowników. Powietrze, zanim dotrze do pomieszczenia, jest ogrzewane. Wspomniane urządzenia jednak nie wykorzystują dodatkowej energii do tego, dlatego też stosujące rekuperatory mogą zaoszczędzić również na rachunkach za prąd.

Rekuperator to niemal obowiązkowe wyposażenie budynków, które są budowane w zgodzie z technikami energooszczędności.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator jest potocznie nazywany sercem wentylacji wykorzystującej system odzysku ciepła. Ma on przede wszystkim za zadanie nawiewać świeże powietrze do wnętrza firmy albo domu oraz wywiewać powietrze zużyte na zewnątrz.

Ważną rolę w działaniu rekuperatora pełni wymiennik ciepła, który jest dostępny w trzech rodzajach (krzyżowy, obrotowy oraz przeciwprądowy). Obecnie najwyższą jakością cieszą się wymienniki przeciwprądowe, które odzyskują największy procent ciepła z zużytego powietrza.

W wymienniku powietrze zużyte - w pewnym sensie - mija się z tym nowym, nawiewanym. Oba strumienie jednak w żadnym wypadku nie mieszają się, ale wymieniają między sobą energię. Dzięki temu, świeże powietrze ogrzewa się i trafia do wnętrza pomieszczenia. Co ważne, również w okresie letnim ma miejsce przekazywanie wymiany ciepła. Wówczas jednak świeże powietrze jest schładzane, a nie ogrzewane. W ten sposób możemy ochłodzić temperaturę w budynku. Do rekuperatora można również podłączyć jednostkę chłodzącą. Wówczas temperatura powietrza znacząco się obniży.

Rodzaje rekuperatorów

Rekuperatory są podzielne ze względu na rodzaj wymiennika. Pierwsze to takie, które posiadają wymienniki krzyżowe, tudzież płytowo-krzyżowe. Są one najczęściej stosowane. Ich parametry nie zachwycają, jednakże nie da się ukryć, że do ich zalet należy niska cena. Strumienie powietrza w tym wypadku są od siebie całkowicie oddzielone specjalnymi płytami. Ciepło w pewnym sensie przenika przez płyty, jednak taka bariera nie jest zbyt dobra, jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń, bakterii i brzydkich zapachów. Wymienniki krzyżowe ponadto nie są odporne na szronienie, które pojawia się już w momencie, kiedy temperatura osiąga około -5 stopni Celsjusza. Z całą pewnością jednak ich zaletą jest prosta konstrukcja, a także to, że wymiennik nie potrzebuje doprowadzenia dodatkowej energii. Istnieje również możliwość regulacji odzysku ciepła wymiennika, wykorzystując do tego obejście wymiennika.

Drugim rodzajem są rekuperatory z wymiennikiem obrotowym. To rozwiązanie droższe, ale lepsze. Rzeczone wymienniki posiadają postać bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. Ich zaletą jest możliwość odzysku ciepła nawet do 80 procent i opcję uzyskania skokowej albo płynnej regulacji stopnia odzysku ciepła. Ten rodzaj urządzenia jest jednak również podatny na szronienie w temperaturze -5 stopni Celsjusza.

Wymienniki przeciwprądowe natomiast są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych. Posiadają budowę podobną do wymienników krzyżowych, jednak różnica tkwi w przepływie powietrza. Istnieje w tym wypadku możliwość odzysku powietrza do 90 procent. Co więcej, rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym nie są podatne na szronienie.

Co ciekawe, istnieją także wymienniki spiralno-przeciwprądowe. Jest to konstrukcja dość nowa, dlatego też nie jest zbyt popularna. Posiada dodatkowe, spiralnie skręcone blachy aluminiowe, które tworzą szczeliny. Przepływa przez nie powietrze. Droga, przez którą przechodzi powietrze, jest znacznie dłuższa, ale wymiennik jest zacznie sprawniejszy.

Jeśli więc poszukujesz produktów, którym będziesz mógł zaufać, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Gwarantujemy rekuperatory najwyższej jakości, które spełnią nawet największe wymagania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl