Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Rekuperator na strychu – czy warto?
Rekuperator na strychu – czy warto?

W dzisiejszych czasach rekuperacja jest coraz popularniejszym rozwiązaniem budowlanym, którego funkcjonalność łączy się z możliwością zaoszczędzenia. Sam rekuperator potrzebuje jednak odpowiednich warunków, aby sprawnie wykonywać swoją pracę. Czy strych i poddasze może spełnić te potrzeby? Jak się okazuje, jest to możliwe, jednak nie bez odpowiednich przygotowań. O czym należy pamiętać i jakie urządzenie sprawdzi się w takim miejscu najlepiej?

Rekuperator – gdzie powinien się znaleźć?

Aby poznać, czy strych będzie miejscem odpowiednim dla rekuperatora, warto przyjrzeć się warunkom, przy których urządzenie to pracuje najefektywniej. O czym należy pamiętać?

  • Warunki pomieszczenia – miejsce to musi być suche i zadaszone, a jednocześnie odpowiednio oddalone od pokojów życia codziennego, gdyż praca rekuperatora nie zawsze zalicza się do najcichszych. Bardzo ważna jest też tutaj temperatura – kluczem jest dobranie jej pod względem zaleceń producenta, gdyż każde urządzenie ma inne dopuszczalne progi. 
  • Rodzaj podłoża – ważne, aby rekuperator został zainstalowany na podłożu odpornym na wilgoć. Oczywiście można też użyć specjalnej tacy ociekowej, która zastąpi niewystarczające podłoże.
  • Przestrzeń serwisowa – jest to oczywistość, o której jednak czasem się nie myśli. Kluczowy jest dostęp do wymiennika ciepła i minimum 10 cm wolnej przestrzeni od centrali do ścian pomieszczenia. Konieczny jest też dostęp od strony kanałów wentylacyjnych, co jest całkowitą podstawą.

Wiedząc już, jak powinno wyglądać pomieszczenie przygotowane na rekuperator, warto spojrzeć, czy strych również będzie do tego odpowiedni.

Strych – czy się nada?

Jak pokazują poprzednie akapity, wielkie znaczenie ma temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym znajduje się rekuperator. Jak można się domyślić, jest to często zasadniczy problem w przypadku instalacji na strychu, gdzie zimą temperatury mogą spaść znacząco. 

Oczywiście są na to sposoby. Najczęściej spotkać można się z dwoma opcjami. O jakich mowa?

  • Dodatkowa izolacja – to prosty sposób na zatrzymanie na strychu ciepłego powietrza z innych pomieszczeń, co zabezpieczy rekuperator przed zbyt niskimi temperaturami.
  • Zabudowanie rekuperatora – najczęściej używa się do tego płyt gipsowych, a czasem także wełny. W ten sposób chronione jest wyłącznie urządzenie, co zwykle jest wystarczające.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby opcje te zastosować równocześnie, co zwiększy ich skuteczność. Nie można przy tym zapomnieć, że konieczne jest także zaizolowanie wszystkich rur, skrzynek rozprężnych i podłączeń anemostatów. Tylko wtedy, gdy zadbamy o każdą część sprzętu rekuperacyjnego, możemy mieć pewność, że spełni on swoją rolę w oczekiwany sposób.

Rekuperator na strychu – jakie urządzenie wybrać?

Wiedząc już, że strych, choć potrzebuje kilku usprawnień, może nadać się na miejsce instalacji rekuperatora, warto przyjrzeć się modelom najlepiej do tego dopasowanym. Na jakie urządzenia należy zwrócić uwagę?

Thessla Green Airpack4

Został on zaprojektowany o pomieszczeniach, gdzie zimą temperatura spada nawet do -15 stopni C, przez co jest idealną opcją na poddasza. Dodatkowo jego serwis jest wyjątkowo prosty, a jakość filtrów powietrza może być sprawdzana na bieżąco. Efektem tego jest ich wymiana dopiero wtedy, gdy są naprawdę zużyte.

Jednocześnie specjalny system InFlow pozwala cieszyć się cichą pracą, która nie przeszkadza domownikom. Nie zabrakło tutaj również technologii CF, która mierzy na bieżąco rzeczywiste przepływy powietrza, regulując prędkość wentylatorów. Wszystko to zwieńcza możliwość połączenia rekuperatora Airpack4 z czujnikami jakości powietrza, higrostatami i ściennymi włącznikami wietrzenia.

Klimor Blast

Jest to nowoczesna centrala rekuperacyjna, która zadebiutowała pod koniec czerwca 2022 roku na targach w Mediolanie. Dostępna jest w dwóch opcjach wydajnościowych – 360 m3/h i 630 m3/h. Obie wersje są stworzone z myślą o innowacyjnym designie i zapewnieniu efektywnej pracy nawet w bardzo niskich temperaturach, na co pozwala specjalnie zaprojektowany system przeciwzamrożeniowy. 

Wszystko to zwieńcza moduł Wi-Fi w zadajniku, który pozwala na zdalne sterowanie rekuperacją za pomocą telefonu lub tabletu. Oczywiście korzyści te łączą się także ze spełnieniem najwyższych wymagań energooszczędności, co poświadcza klasa A/A+. 

Jak widać, istnieje wiele opcji, które pozwolą na zainstalowanie rekuperatora na strychu, Warto zadbać o zakup wysokiej jakości urządzenia, które znaleźć można w świetnej cenie na Hojero.pl. Nie można jednak zapominać też o zapewnieniu odpowiednich warunków na strychu, aby otrzymać gwarancję efektywnej pracy przez długie lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl