Wentylacja zaczyna być spotykana w coraz większej ilości budynków różnego typu. Myśli się o niej już na etapie projektowania i budowania, jak również w przypadku prowadzenia prac modernizacyjnych. Wśród licznych propozycji znajduje się wentylacja z rekuperacją. Na czym to polega? Jaki rekuperator można zastosować?
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Jest to nowoczesna i ekologiczna propozycja, która pozwala na odzyskanie ciepła. Prawidłowe działanie zapewnia rekuperator, który nazywany jest także sercem całej instalacji. Odpowiada on za to, że do środka pomieszczenia nawiewane jest świeże powietrze. Jego kolejnym zadaniem jest wyprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz. Należy go w prawidłowy sposób podłączyć do instalacji wentylacji mechanicznej. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić sobie odzysk ciepła ze zużytego powietrza. W efekcie będzie można cieszyć się w przyszłości niższymi rachunkami za ogrzewanie. W środku rekuperatora znajduje się również wymiennik ciepła, który zapewnia prawidłowe działanie całej instalacji odpowiadając m.in. za ogrzanie powietrza przedostającego się do domu.
Budżetowy rekuperator z czujnikiem wilgotności
Do dyspozycji są różnego rodzaju rekuperatory, które zawsze muszą zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb wentylacji mechanicznej. Wśród propozycji znaleźć można rekuperator ścienny centrala wentylacyjna VENTIKA SOLO+ fi 100 oraz rekuperator ścienny SOLO 125+. Dlaczego są to urządzenia, które zasługują na uwagę?
Rekuperator ścienny centrala wentylacyjna VENTIKA SOLO+ fi 100
Wykorzystywany jest w przypadku pojedynczych pomieszczeń. W środku znajduje się ceramiczny wymiennik ciepła, który pozwala na odzysk ciepła w 85%. Polecany jest do pomieszczeń, których powierzchnia nie przekracza 20m2. Jeżeli komuś zależy na efektywnej wentylacji, która na dodatek będzie w stanie zapewnić energooszczędność, to może wykorzystać takie rozwiązanie.
Wśród zalet zastosowania można wymienić:
- wspomaganie utrzymania właściwej wilgotności powietrza;
- stałą filtrację powietrza, które będzie przedostawać się do pomieszczenia;
- wydajność 46 m3/h, 13 m3/h w trybie odzysku ciepła;
- wbudowany higrostat.
Dzięki temu, że nie ma w tym przypadku mowy o przewodach wentylacyjnych, które musiałyby przechodzić przez różne strefy p.poż, zwiększa się bezpieczeństwo przeciwpożarowe całego budynku.Tego typu kompaktowe urządzenia można wykorzystać nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w biurach, bibliotekach, przedszkolach, placówkach publicznych, itd.
Rekuperator ścienny SOLO 125 +
Kolejna propozycja, która będzie w stanie zapewnić użytkownikom wysoką energooszczędność. Tym bardziej że dzięki temu będzie można zadbać o utrzymanie prawidłowej wilgotności w powietrzu, w każdym pomieszczeniu, gdzie tylko rekuperator będzie się znajdował. Wyposażony jest w pilot zdalnego sterowania, więc włączanie/wyłączanie nie będzie stanowić dla nikogo problemu. Urządzenie montuje się w ścianie zewnętrznej. Maksymalna sprawność odzysku ciepła wynosi do 85%.
Posiada takie same zalety jak SOLO 100+. Różnica między nimi jest taka, że SOLO 125+ można wykorzystać w pomieszczeniach, których powierzchnia wynosi maksymalnie 25m2.
Należy także wspomnieć o tym, że obydwa urządzenia generują mało hałasu, więc mogą być montowane w sypialniach.
Konstrukcja SOLO 100+ i 125+
Obydwa te urządzenia składają się z kanału powietrznego, wentylatora i okapu wentylacyjnego. Wewnątrz kanału wentylacyjnego można znaleźć dwa filtry, ceramiczny, wymiennik ciepła izolowany termicznie, pierścień dystansowy między wentylatorem a wymiennikiem. Cała konstrukcja to solidnej jakości materiały, które sprawiają, że rekuperator może być intensywnie wykorzystywany przez bardzo długi czas. Wysoka wydajność sprawi, że wiele osób będzie ucieszonych z tego, iż w ich domu zagościć może jeden z powyższych rekuperatorów.
Czujnik wilgotności
Uwagi nie powinien ujść czujnik wilgotności, który znaleźć można w każdym z tych rekuperatorów. Tym bardziej że sterowanie urządzeniem można ustawić właśnie przy pomocy tego czujnika. Należy tylko ustawić wymagany próg, który powinien utrzymywać się w granicach od 60 do nawet 90%. Jeżeli wilgotność będzie większa niż ustawiony próg, to urządzenie automatycznie włącza się i pracuje do czasu, kiedy wilgotność wróci do normy.