
Rekuperacja jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej w domach, a czasami konwencjonalnych systemówklimatyzacji. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewnia efektywną wymianę powietrza pomiędzywnętrzem domu, a jego zewnętrzem bez konieczności wentylacji. Ponadto może również skutecznie regulować temperaturę,zmniejszając tym samym koszty ogrzewania w zimie.
Dla kogo przeznaczona jest rekuperacja?
Rekuperacja idealne rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych, ale świetnie sprawdza się również w domach wielorodzinnych, a nawet mieszkaniach. Termin ten jest nadal w dużej mierze nieznany większości ludzi i często jest mylony z innymi terminami związanymi z budynkami i ogrzewaniem. Najprościej tłumacząc jest to wewnętrzna aktywna wentylacja mechaniczna polegająca na tym, że wentylator naprzemiennie zasysa i wydmuchuje powietrze z zewnątrz. Dodatkowo strumień ten przechodzi przez wymienniki ciepła i różnego rodzaju filtry, które zapewniają stałą wilgotność i usuwają szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak smog, alergeny i kurz. Prawidłowo wyremontowany pokój nie wymaga otwierania okien, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Latem chroni przed irytującymi owadami, a zimą zapobiega nadmiernej utracie ciepła.
Należy pamiętać, że w świetle polskich przepisów budowlanych przy podejmowaniu decyzji o rekuperacji należy całkowicie zrezygnować z innych metod wentylacji, w tym konwencjonalnej wentylacji grawitacyjnej.
Rekuperator ścienny
Kiedy mówimy o odzysku powietrza w domu, chodzi o jedno z dwóch bardzo różnych rozwiązań konstrukcyjnych. Pierwszym z nichjest rekuperacja centralna. Tutaj mamy do czynienia z dosyć skomplikowanym zamkniętym systemem wentylacyjnym, w którymwszystkie z elementów są połączone rurami z jednostką centralną. Jednostka centralna zasysa i wydmuchuje powietrze za pomocąszeregu wentylatorów, podobnie jak klimatyzator. Takie systemy są przygotowywane na etapie projektowania domu, jednakistniejące budynki często wymagają generalnego remontu. W zależności od wolumenu koszt tego typu instalacji może wahać się odkilku do kilkuset tysięcy złotych. Z tego powodu wiele osób korzysta z bezprzewodowych, ściennych rekuperatorów.
Rekuperatory ścienne, często określane mianem rekuperatorów kompaktowych, bez kanałowych, pokojowych lub rozproszonych, tourządzenia integrowane bezpośrednio w ściany zewnętrzne budynku. Do prawidłowego działania nie wymaga podłączenia doinstalacji wentylacyjnej ani jednostki centralnej.
Konstrukcja rekuperatora ściennego
Budowa rekuperatora ściennego jest stosunkowo prosta. Urządzenie składa się z rur umieszczonych w ścianie oraz dwóch kratekwentylacyjnych. Części znajdujące się wewnątrz domu posiadają osłony pozwalające na regulację ilości powietrza wyciąganego nazewnątrz. Gniazda zewnętrzne natomiast chronione są specjalną obudową, która chroni urządzenie przed zmiennymi warunkamipogodowymi takimi jak deszcz, wiatr i śnieg.
Rekuperator ma dwa wentylatory, jeden zasysa powietrze, a drugi je wydmuchuje. Pomiędzy nimi do rury wkładane są różnegorodzaju filtry przeciwpyłowe. Ich rodzaj i liczba zależy od producenta. Istnieją również wymienniki ciepła, które również skraplają paręwodną. Rekuperatory ścienne pobierają energię bezpośrednio z sieci energetycznej.
Jaki rekuperator ścienny wybrać?
Wentylatory rekuperatora pracują naprzemiennie. Oznacza to, że urządzenie przez pewien czas zasysa lub usuwa powietrze zzewnątrz. Dzięki temu ciepło zgromadzone w wymienniku zimą nie ucieka z ogrzewanego pomieszczenia, ale wraca do mieszkaniazmieniając kierunek przepływu powietrza. Podobnie sytuacja wygląda latem, system zapobiega przedostawaniu się ciepła downętrza. Dzięki wymiennikowi ciepła, w którym skrapla się woda, system utrzymuje stałą wilgotność w pomieszczeniu.
Eksperci zalecają zainstalowanie dwóch rekuperatorów w każdym pomieszczeniu. Para połączonych ze sobą urządzeń zapewniaoptymalną pracę wentylacji. Jeden wydmuchuje powietrze, a drugi zasysa powietrze, aby poprawić krążenie.
Podsumowując powinno się wybierać rekuperator ścienny względem wydajności oraz zapotrzebowania na świeże powietrze, gdzie oczekiwany wskaźnik powinien wynosić m2 x h lub 25m3/h na 1 osobę.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.