Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Rekuperatory, centrale wentylacyjne
Rekuperatory, centrale wentylacyjne

Rekuperator to niezwykle przydatne urządzenie, za pomocą którego można skutecznie obniżyć straty ciepła, jakie powstają na skutek wentylacji pomieszczeń. To z kolei korzystnie wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania ogrzewania. Dzięki niemu można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w skali całego roku! Czym dokładniej jest rekuperator oraz na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Jakie parametry urządzenia sa najbardziej pożądane? Jak wygląda jego instalacja? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Rekuperator - dlaczego warto go posiadać?

Utrata ciepła w trakcie wentylacji pomieszczeń niestety jest normą. Masy ciepłego powietrza opuszczają pomieszczenie, a w jego miejscu pojawia się świeże, o niższej temperaturze. W domu, który jest ocieplony w dobrym stopniu, przynajmniej połowa dostarczanego ciepła jest zużywana po to, by je ogrzać. Proporcje te zwiększają się jeżeli ocieplenie budynku jest wadliwe. To z kolei wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania. Dzięki rekuperatorowi można to jednak zmienić. Urządzenie te umożliwia ogrzanie mas powietrza wpadającego do pomieszczeń, za pomocą ciepła powietrza, które z niego ulatuje na zewnątrz.Najprościej rzecz ujmując, pozwala on na odzyskiwanie ciepła z obiegu wentylacyjnego. W niektórych przypadkach nawet do 90%.

Sposób działania

Rekuperator składa się z 2 wentylatorów oraz wymiennika ciepła. To właśnie w tym ostatnim dochodzi do ogrzania powietrza chłodniejszego (bo z zewnątrz), za pomocą cieplejszego powietrza, które opuszcza wnętrze domu. Dodatkowo jest on wyposażony także w filtry, które mają zatrzymywać zanieczyszczenia. Dzięki temu do pomieszczeń wpada nie tylko świeże, ale i cieplejsze, pozbawione metali ciężkich powietrze.

Rekuperator i jego instalacja

Z pewnością łatwiej jest zainstalować ten system w domu, który jest w budowie, niż w tym, którego budowa została już ukończona. Głównym powodem jest konieczność przeprowadzenia przewodów, które będą znajdować się w prawie wszystkich pomieszczeniach. To właśnie tymi przewodami będzie transportowane poruszające się w dwie strony powietrze. Każdy z nich ma przynajmniej kilkanaście centymetrów średnicy, co będzie wymagało dłubania w ścianach. Przez to zainstalowanie rekuperatora w domu już zamieszkałym, może być nie lada wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.

W tym wypadku instalację urządzenia najlepiej będzie połączyć z przeprowadzeniem generalnego remontu mieszkania. Całkiem możliwe, ze będzie się to również wiązało z koniecznością opuszczenia domu na czas montażu. Mimo takiego utrudnienia, jest to jednak warte zachodu. Stosowanie rekuperatora może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 20-30%. Zwłaszcza, gdy w domu używa się wentylacji grawitacyjnej.

Wybór rekuperatora - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jednym z najważniejszych parametrów tego urządzenia, jest tzw. sprawność odzysku ciepła. To właśnie ta cecha mówi nam o tym, w jakim stopniu maszyna ta przyczynia się do zaoszczędzania energii. Najwyższą sprawność posiadają centrale wentylacyjne, które wyposażono w przeciwprądowy wymiennik ciepła. Takie urządzenia są jednak odpowiednio droższe. Z kolei ich tańsze odpowiedniki, bardzo często pozbawione są takiego wymiennika ciepła. Przez to są one mniej wydajne. Na rynku dostępne są również wymienniki entalpiczne. Ich działanie skupia się nie tylko na odzyskaniu z powietrza ciepła, ale i wilgoci.

Po za sprawnością odzysku ciepła należy zwrócić też uwagę na to, czy:

  • zastosowane w urządzeniu wentylatory są energochłonne,
  • zamontowane w nim filtry są dobre,
  • urządzenie posiada możliwość automatycznego sterowania,
  • posiada ono duże rozmiary - im większy rekuperator tym więcej może on zdziałać,
  • wykonano go z dobrych jakościowo materiałów,
  • urządzenie potrafi pracować bez wydawania nieprzyjemnych hałasów,
  • zamontowany w nim wymiennik ciepła został zabezpieczony przed zamarzającymi skroplinami,
  • oraz na to ile zamontowano w nim czujników temperatury i wilgotności.

Wszystkie z wymienionych cech, będą wpływać na efektywność pracy systemu rekuperacji. Jednak warto pamiętać o tym, że wpływ na nią mają także czynniki takie jak: rodzaj instalacji oraz sposób montażu urządzenia. Ważną kwestią jest również ilość i dokładność obliczeń wykonanych w trakcie projektowania systemu rekuperacji. Urządzenie spełniające wszystkie z tych cech pomoże w skutecznym odzyskiwaniu ciepła. Coraz częściej również sięga się po rekuperatory, które są w pełni kompatybilne z systemami inteligentnych domów. Oznacza to, że pracą urządzenia można z powodzeniem sterować za pomocą tabletu lub smartfonu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl