
Rynek systemów wentylacyjnych, rekuperatorów i wymienników ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Co rusz pojawia się nowe rozwiązanie technologiczne i innowacja, która ma poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniach czy w miejscach użyteczności publicznej. Producenci skupiają się głównie na parametrach technicznych, często zapominając o potrzebach użytkowników. Chlubnym wyjątkiem jest firma Rotor-Vent, która przygotowała atrakcyjną propozycję dla swoich klientów.
Krótko o marce Rotor-Vent
Jest to polskie przedsiębiorstwo produkujące kompletne centrale wentylacyjne oraz rekuperatory. Drugim filarem działalności Rotor-Vent jest tworzenie różnych wymienników ciepła, które są wykorzystywane w urządzeniach tej marki a także w aparatach innych producentów. Firma posiada 20 letnie doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu central wentylacyjnych oraz w wytwarzaniu części zamiennych. Rotor-Vent dba o wysoką jakość urządzeń, które spełniają wyśrubowane normy środowiskowe.
Jaka jest propozycja Rotor-Vent dla majsterkowiczów?
Polski producent urządzeń wentylacyjnych postanowił skierować swoją ofertę do osób, które własnoręcznie instalują rekuperatory, bez zewnętrznej pomocy. Mogą one kupić urządzenia objęte 2 letnią gwarancją, przeznaczone do samodzielnego montażu. W ofercie Hojero.pl znajdują się dwa modele central wentylacyjnych z wymiennikiem obrotowym marki Rotor-Vent:
- LV/R/350,
- LV/R/550.
Są to centrale domowe zaliczane do kategorii produktów premium. Zalicza się do nich urządzenia przeznaczone do użytkowania w domach i mieszkaniach, dlatego wyróżniają się walorami estetycznymi. Umożliwiają nominalny przepływ o wartości 350 oraz 550 m3 przy wielkości ciśnienia 250Pa. Obie konstrukcje są zintegrowane z systemami automatycznymi i w pełni okablowane. Mogą być wykorzystane w ramach programu dofinansowania “Czyste Powietrze”.
W jakim miejscu można postawić rekuperator?
Nawet posiadając rekuperator dobrej jakości, warto zadbać o odpowiednie warunki do jego instalacji. Pomieszczenie, w którym montuje się to urządzenie musi spełnić określone wymagania:
- musi być suche i posiadać dodatnią temperaturę,
- powinno być oddalone od miejsc odpoczynku oraz służących do codziennej aktywności życiowej. Dobrym pomysłem jest adaptacja do tego celu pomieszczenia gospodarczego lub pokoju na poddaszu,
- pomieszczenie, w którym będzie znajdował się rekuperator musi posiadać odpowiednią przestrzeń. W okresie eksploatacji systemu wentylacyjnego występują momenty, w których trzeba demontować kanały wentylacyjne, przepustnice lub wymieniać filtry powietrza.
Sama instalacja rekuperatora odbywa się na podłożu pozbawionym wilgoci, ewentualnie na specjalnej tacy ociekowej. Pokój z tym urządzeniem nie może też być zapylony. Ważne, aby panowały w nim warunki uniemożliwiające powstanie korozji.
Jakich błędów warto uniknąć przy samodzielnym montażu rekuperacji?
Majsterkowicze, którzy znają się na podstawach budownictwa i dobrze radzą sobie z różnymi technicznymi wyzwaniami, nie powinni mieć większych problemów z montażem rekuperacji. Jednocześnie warto przestrzegać kilku istotnych zasad, które pozwolą ustrzec się konieczności późniejszych napraw i zapobiegną nagłej awarii. Aby cały proces przebiegał sprawnie, warto stosować się do poniższych wskazówek:
- postępowanie według projektu – nawet samodzielny montaż powinien zostać wykonany na podstawie określonego planu. Projekt powinien obejmować takie zagadnienia jak parametry techniczne rekuperacji, typ i rozprowadzenie kanałów. Brak planu lub źle wykonany projekt może zwiększyć koszty eksploatacji lub sprawić, że wentylacja będzie niesprawna,
- zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza – konieczne jest stosowanie kratek wentylacyjnych i podcięć w otworach drzwiowych,
- dobranie odpowiednich przewodów - dobra izolacja to podstawa działania sprawnej wentylacji. Dotyczy to także użycia izolacji termicznej w miejscach, które nie są dobrze ogrzewane.
Sama instalacja odbywa się etapami. Najpierw monter musi rozprowadzić kanały wentylacyjne na obszarze mieszkania. Kolejnym punktem jest utworzenie stanowisk wywiewnych i nawiewnych oraz instalowanie sterownika. Na końcu należy wyregulować system przy użyciu anemometru, który jest używany przy końcówkach kanałów wentylacyjnych.
Zapraszamy do zapoznania się z produktami marki Rotor-Vent. Nasz bogaty asortyment obejmuje także produkty innych znanych marek. Proponujemy dowóz gotowych elementów do klienta i złożenie ich na miejscu. Jeśli macie Państwo chęć je sprawdzić, to zachęcamy do skorzystania!