Systemy rekuperacji stają się coraz częściej spotykane we współczesnych domach. Znacznie ułatwiają wymianę powietrza na świeże, pomagają zwalczać kurz, roztocza i alergeny. Jednocześnie stanowią część architektury, która ma zapewnić domownikom maksimum komfortu, przy minimalnych stratach energii. Ważnym elementem rekuperacji są skrzynki samouszczelniające, które są punktem skupienia całego systemu wentylacji, jednocześnie posiadają też inne funkcje. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu wymiany powietrza - niezależnie od rodzaju instalacji - są spotykane zarówno w systemach wysoko – i niskociśnieniowych. Dlaczego są takie ważne?
Do czego służą skrzynki rozdzielcze?
Skrzynki rozdzielcze mają za zadanie ułatwić montaż systemu rekuperacji w danym pomieszczeniu. Mogą być traktowane jako pewnego rodzaju punkt wyjścia do budowy kolejnych modułów, z których składa się nowoczesny układ wentylacji. Użycie tych urządzeń pozwala na znaczne oszczędności czasu oraz środków materialnych – dodatkowo zmniejsza się prawdopodobieństwo popełnienia błędów w trakcie montażu. Ich zalety są proste do wyróżnienia:
- znacznie przyspieszają proces instalacji,
- umożliwiają dostęp do kanału wentylacji, dzięki czemu można je łatwo czyścić,
- zajmują niewielką przestrzeń,
- charakteryzują się prostą budową i łatwo wpasowują się do wnętrza pomieszczeń.
Dzięki wysokiej jakości i doskonałym materiałom skrzynki rozdzielcze zapewniają trwałość całej instalacji wentylacyjnej. Zmniejszają oddziaływanie zmiany temperatur, wpływu wilgoci czy uszkodzeń o charakterze mechanicznym.
Przeznaczenie skrzynek rozprężnych
Skrzynki rozprężne stanowią nieodzowny element nowoczesnych systemów wentylacji i rekuperacji. Służą do regulacji przepływu powietrza wewnątrz kanałów wentylacyjnych. Ich funkcją jest także uszczelnienie całego systemu i redukcja hałasu, który towarzyszy dynamicznej cyrkulacji powietrza. Posiadają także inne cechy:
- umożliwiają rozprężanie powietrza, które napotyka na opór,
- skrzynki rozprężne usprawniają pracę całego układu wentylacyjnego,
- przyczyniają się do zachowanie komfortowych warunków wewnątrz pomieszczeń,
- redukują świsty i szumy, które są wywoływane przez różnicę ciśnień między pomieszczeniami a zewnętrzną przestrzenią.
Każda skrzynka łączy system rekuperacji z anemostatem, który jest zakończeniem całej instalacji. Pomaga również w kształtowaniu się właściwego strumienia powietrza, jakie jest nawiewane do wnętrza całego układu. Wewnętrzna powierzchnia skrzynki jest wyłożona gumą, która dodatkowo zwiększa poziom izolacji i zmniejsza ryzyko występowania defektów w działaniu wentylacji. Jest to duża przewaga skrzynek rozprężnych nad tradycyjnymi rozwiązaniami, jakie stosowano w poprzednich odsłonach technologicznych.
Czym różnią się skrzynki rozdzielcze od rozprężnych? - kluczowe podobieństwa i różnice
Zarówno skrzynki rozprężne i rozdzielcze łączy wysoka jakość wykonania i użyte materiały. Jeśli te elementy zostaną odpowiednio zainstalowane, to będą stanowić długotrwałe rozwiązanie, które zapewnia wysoką wydajność i bezpieczeństwo sieci wentylacyjnej. Już na etapie produkcji części są wycinane techniką laserową, która charakteryzuje się wysoką precyzją i sprawia, że poszczególne elementy idealnie do siebie pasują.
Zarówno skrzynki rozdzielcze, jak i rozprężne są tworzone w oparciu o patent króćca samouszczelniającego. Odpowiada on za trwałe i szczelne połączenia w całym systemie wentylacyjnym, nawet bez konieczności użycia dodatkowych uszczelek. Główną różnicą między tymi skrzynkami jest przeznaczenie – skrzynka rozdzielcza umożliwia rozdzielania strumienia powietrza pomiędzy poszczególne kanały wentylacyjne, które biegną do różnych pomieszczeń całego domu. Z kolei skrzynka rozprężna zmniejsza siłę tego strumienia i zamyka dostęp do systemu wentylacji przed wodą i ciałami stałymi.
W naszym sklepie znajdą Państwo duży wybór - dotyczy to zarówno skrzynek rozdzielczych, jak i rozprężnych. Ich rozmiary i parametry techniczne są dostosowane do różnych systemów rekuperacyjnych. Oferujemy urządzenia znanych producentów, sprawdzone w trudnych warunkach i pod dużym obciążeniem. Zostały wykonane z wysokiej jakości tworzyw, są proste w montażu i w codziennej eksploatacji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!