Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Split czy monoblok? Czyli jaki model pompy ciepła wybrać
Split czy monoblok? Czyli jaki model pompy ciepła wybrać

Split czy monoblok? Oto jest pytanie, czyli jaki model pompy ciepła wybrać

Powietrzne pompy ciepła od dłuższego czasu cieszą się rosnącą popularnością. Czerpią one energię z powietrza atmosferycznego nawet przy niskiej temperaturze i przekształcają ją w ciepło wykorzystywane do energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Wśród typów tych urządzeń wyróżnia się modele split i monoblok. Co należy o nich wiedzieć i który produkt wybrać?

Zasada działania pomp split i monoblok

Pompy ciepła dzielone (split) i zamknięte w jednym module (monoblok) wykazują taką samą zasadę działania. Odbierają one ciepło z powietrza, a następnie korzystają z niego w celu wytworzenia energii cieplnej używanej do ogrzewania budynku. W całym procesie biorą udział elementy takie jak parownik, sprężarka, zawór rozprężny czy skraplacz. Sprężany czynnik chłodniczy może osiągnąć temperaturę 80–85 stopni Celsjusza i oddać ciepło do domowej instalacji grzewczej w skraplaczu, czyli wymienniku ciepła. Za pomocą tej metody pompa ciepła daje szansę na zwiększenie energii cieplnej wytworzonej z każdego 1 kW energii elektrycznej nawet do pięciu razy. Ciepło używane jest w grzejnikach, ogrzewaniu podłogowym oraz stosowane do ogrzania wody użytkowej.

Czym różnią się pompy monoblok i split?

Główną różnicą między tymi typami pomp ciepła jest umiejscowienie podzespołów. W pompach monoblok wszystkie komponenty znajdują się w zaizolowanej termicznie i akustycznie obudowie. Są one fabrycznie napełnione czynnikiem chłodniczym, dlatego ich instalacja nie wymaga zatrudnienia fachowca posiadającego uprawnienia F-gazowe. Zarówno z pomp monoblok zewnętrznych, jak i wewnętrznych, wyprowadzane są tylko rury z wodą centralnego ogrzewania. W przypadku pomp typu split sprawa wygląda nieco inaczej. Elementy układu znajdują się w jednostce zewnętrznej i w pomieszczeniu w budynku. Moduł zewnętrzny obejmuje komponenty takie jak parownik, sprężarka, wentylator oraz zawór rozprężny. Wymiennik ciepła z automatyką i częścią hydrauliczną instaluje się w środku budynku. Czynnik chłodniczy doprowadzany jest do domu rurami, a następnie trafia do skraplacza i oddaje ciepło do instalacji. Choć pompy ciepła typu split mają mniejsze rozmiary, wymagają osobnego miejsca w budynku gospodarczym, kotłowni lub garażu.

Pompy ciepła typu monoblok – zalety i wady

Do największych zalet pomp ciepła monoblok należy zaliczyć ich szczelność. Sprzęt jest wypełniony fabrycznie gazem i nie wymaga karty urządzenia i kontroli szczelności. Również montaż jest łatwiejszy. Dodatkowym atut stanowi izolacja akustyczna, dzięki czemu pompa monoblok cechuje się cichszą pracą niż ta typu split. To szczególnie ważne w przypadku urządzeń znajdujących się nieopodal miejsc wypoczynkowych.

Pompa monoblok odznacza się także mniejszą awaryjnością, można ją montować w dalszej odległości od budynku. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy w budynku nie zmieszczą się wszystkie podzespoły. Zamknięcie wszystkich elementów w jednym urządzeniu sprawia, że nie ma konieczności wydzielania obszernego pomieszczenia gospodarczego czy kotłowni. Są jednak wyjątki, np. wtedy, gdy konieczne jest zastosowanie dużego zbiornika wyrównawczego. Do zalet można zaliczyć też niską cenę i wydajność. Wadą pomp monoblok jest z kolei możliwość zamarznięcia rur w przypadku awarii pompy wodnej lub braku prądu. Z tego względu pompy wymagają zastosowania dodatkowych zabezpieczeń przeciwzamrożeniowych. Niektóre osoby mogą też nie być zadowolone ze sporych gabarytówurządzenia.

Pompy ciepła typu split – zalety i wady

Pompy ciepła typu split cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na swoją odporność na niskie temperatury. Nie wymagają one izolacji termicznej, czynnik zachowuje płynność w każdych warunkach. Woda w grzejnikach i kanałach podłogówki jest ogrzewana wewnątrz budynku, więc z pompy doprowadzany jest tylko gaz chłodniczy. Również automatyka i całość hydrauliki znajdują się w domu, dlatego kontrolowanie i serwisowanie elementów stają się łatwiejsze. Straty ciepła są mniejsze niż w przypadku pomp monoblok. Wiąże się to z koniecznością montażu pompy bezpośrednio przy budynku, lecz w większości przypadków to rozwiązanie jest korzystniejsze. Wbrew obiegowej opinii urządzenia nie generują dużego hałasu, mają też niewielkie gabaryty. Minusem jest z kolei konieczność założenia karty urządzenia i przeprowadzania regularnych kontroli szczelnościpomp powyżej 10 kW. Montaż jest droższy ze względu na konieczność zatrudnienia osoby dysponującej uprawnieniami F-gazowymi.

Przed zakupem konkretnego typu pompy ciepła klient powinien określić swoje indywidualne oczekiwania. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl