Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Vilpe – Wpust Dachowy
Vilpe – Wpust Dachowy

Do odwadniania dachu płaskiego, o spadku połaci dachowej w kierunku jego środka wykorzystuje się specjalny system wpustów. Wpusty dachowe są to odpływy punktowe, które umieszcza się w najniższym i przeważnie jego centralnym punkcie. Działają on w systemie grawitacyjnym albo podciśnieniowym, ponadto są połączone z wewnętrzną albo zewnętrzną rurą spustową. Jej zadaniem jest skierowanie zgromadzonej wody opadowej poza budynek. Zastosowanie wpustów dachowych ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia odwadniania dachów płaskich, gdyż przy takim rodzaju dachów niezbędne jest regularne i efektywne usuwanie z nich wody deszczowej.

Vilpe – Wpust Dachowy

Wpust dachowy jest to urządzenie pełniące funkcję odprowadzania deszczówki z dachu płaskiego. W przypadku tej powierzchni tradycyjne orynnowanie nie jest skutecznym sposobem pozbywania się wody. To rozwiązanie świetnie sprawdzające się do odwodnienia dachów o każdej porze roku. W okresie letnim ochrania obiekt przed zalaniem, a zimą przed gromadzeniem się śniegu. Podczas zimy często wybierany jest wpust dachowy z opaską grzewczą. Warto podkreślić, iż na dachach płaskich powinno się umieścić minimum dwa wpusty. To konieczne, gdyż jeśli dojdzie do awarii urządzenia, mogłoby to doprowadzić do przeciekania powierzchni dachowej. Dokładna ilość wpustów zależy głównie od konstrukcji, wielkości dachu czy też przewidywanych opadów. Projektant budowy powinien zająć się prawidłowym zlokalizowaniem oraz odpowiednią ilością zastosowanych urządzeń.

Konstrukcja wpustu dachowego Vilpe

Wpust dachowy składa się z takich elementów jak:

  • kosz,
  • kołnierz przyłączeniowy,
  • korpus.

Kosz służy do ochrony wpustu przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami z zewnątrz budynku (kamienie, liście itp.). Bardzo ważne jest to, aby do środka urządzenia nie przedostały się elementy, które mogłyby zablokować jego przepust. Kołnierz przyłączeniowy zlokalizowany jest tuż pod koszem. Jego zadaniem jest zagwarantowanie właściwej szczelności wypustu, ale także zadbanie o to, aby przylegał on dobrze do powierzchni dachu. Element ten musi być zawsze wykonany z wysokiej jakości syntetycznego materiału. Jeśli chodzi o korpus, czyli stożkowy fragment rury, jego celem jest równomierne odprowadzanie wody deszczowej do podstaw wpustów dachowych. Używa się dwóch rodzajów korpusu: pionowy albo poziomy. Część ta musi być przede wszystkim wysoce wytrzymała i elastyczna.

Jaki wpust dachowy wybrać?

Przed wybraniem odpowiedniego rozwiązania, należy wziąć pod uwagę parę czynników. Przede wszystkim ważna jest dokładna powierzchnia dachu oraz jego rodzaj pokrycia. Decydując się na wpusty, warto sprawdzić, czy ich rozwiązania konstrukcyjne i jakość zostały potwierdzone certyfikatem. Do produktu powinna być również dołączona kompletna dokumentacja techniczna. Wpusty są ważną częścią systemów odprowadzania wody, zarówno grawitacyjnego, jak i podciśnieniowego. Propozycja ta jest niezwykle skuteczna i warto ją uwzględnić już w fazie projektowania domu. Rozwiązanie grawitacyjne jest kompatybilne ze standardowymi średnicami rur obecnych w systemach kanalizacyjnych rur odpływowych, łączonych kielichowo przy pomocy uszczelki.

Jeśli chodzi o wpusty podciśnieniowe, stanowią system łącznie z rurami oprowadzającymi wodę deszczową. Zastanawiając się nad rodzajem wpustu trzema pamiętać o tym, w jakim kierunku są poprowadzone rury. Jeśli przechodzą one przez attykę, wówczas polecane są wpusty skośne. Proste wykorzystuje się natomiast w sytuacji, kiedy woda jest odprowadzana w dół, między innymi przez wnętrze budynku. Rozwiązania te są równie efektowne, jak i bezpieczne. Odprowadzanie grawitacyjne wykorzystywane jest w głównie w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym oraz przemysłowym. System odprowadzenia podciśnieniowego znajduje zastosowanie zwłaszcza na większych powierzchniach dachów.

O czym warto pamiętać?

Projektując dach płaski, trzeba uwzględnić minimum 1% spadku dla pokrycia dwuwarstwowego z pap. W przypadku pokrycia jednowarstwowego spadek powinien wynosić 2-3%. System odprowadzania wody powinien być adekwatny do natężenia opadów deszczu, a wykorzystane wpusty powinny mieć prawidłowe parametry. Niezwykle istotne jest także profesjonalne wykonanie szczelnej hydroizolacji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą wpustów dachowych, jak i innych produktów do wentylacji pod tym linkiem:

https://www.hojero.pl/przejscia-dachowe-wentylacja-domowa-wentylacja 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl