System wentylacyjny stanowi niezbędny element każdego domu i mieszkania. Aby codzienne funkcjonowanie mogło być możliwie jak najbardziej komfortowe koniecznym jest zainwestowanie w odpowiednie komponenty wentylacyjne. Z uwagi na dość spory wybór asortymentu tego typu podjęcie decyzji może być niekiedy trudnym wyzwaniem. Z tego powodu powstał poradnik traktujący o rozwiązaniach możliwych do wykorzystania w tym zakresie w budynkach mieszkalnych.
Wentylacja - w jaki sposób funkcjonuje?
Wentylacja stanowi proces, którego głównym zadaniem jest pozbywanie się z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza. W jego miejsce zaś dostarcza się powietrze świeże, które jest znacznie zdrowsze dla człowieka. Aby system wentylacyjny mógł funkcjonować bez zarzutu koniecznym jest inwestycja w odpowiednie komponenty. Dobrej jakości wentylator zapewnia skuteczne, stopniowe filtrowanie zanieczyszczonego powietrza wewnątrz budynku.
Dlaczego warto zainwestować w dobry wentylator?
Zanieczyszczone powietrze gromadzi mnóstwo szkodliwych substancji, które mogą wpływać niekorzystnie na ludzki organizm i samopoczucie. Związkami, które powodują najwięcej przykrych dla zdrowia konsekwencji są dwutlenek węgla i para wodna. Ich nadmierne wdychanie jest powodem częstych bóli głowy, poczucia otępienia i może przyczynić się do wywołania choroby dróg oddechowych. Ponadto, mieszanka szkodliwych związków zawarta w brudnym powietrzu może być źródłem alergii, jak również stanów nowotworowych. Prawidłowa wentylacja w budynku jest więc kluczowa celem:
- zwiększenia komfortu mieszkańców,
- zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia i życia mieszkańców,
- swobodnego korzystania z przestrzeni domowej.
Niesprawny wentylator lub wadliwy system wentylujący jest powodem nadmiernego gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach. Taka sytuacja powoduje nie tylko ryzyko powstawania grzybów na powierzchni ściany. Wysoka wilgotność sprawia, iż niektóre z codziennych czynności stają się trudne lub też nie możliwe. Ma się tu na myśli wiecznie zaparowane szyby, jak również długo suszące się pranie. Właśnie z tego powodu kluczem jest dobór odpowiedniego systemu wentylującego.
Wentylatory domowe - jakie parametry powinny spełniać?
Instalacja wentylacyjna w domu powinna zapewniać następujące aspekty:
- stały ruch powietrza, wpływający na dobrą jakość mikroklimatu,
- regulacja wydajności, oznaczająca możliwość dopasowania pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb,
- eliminowanie warunków do rozwoju pleśni i grzybów,
- usuwanie szkodliwych substancji z pomieszczeń (tj. dwutlenek węgla, para wodna, dym tytoniowy),
- redukcja emisji hałasu wewnątrz i na zewnątrz,
- brak przeciągów podczas pracy.
Jak można się domyślić, współcześnie istnieje wiele sposobów na wentylacje pomieszczeń. Jeszcze do niedawna sporą popularnością cieszyła się wentylacja naturalna (grawitacyjna), oparta na ruchu powietrza w pionowym przewodzie kominowym. Z uwagi na to, że funkcjonowanie systemu tego typu jest uzależnione od warunków atmosferycznych, współcześnie korzysta się w bardziej nowoczesnych form wentylacji.
Rodzaje wentylacji domowej
Do najpopularniejszych rozwiązań wentylacji domowej należą:
- Wyciągowa - wykorzystująca metodę mechanicznej wymiany powietrza. Wentylacja wyciągowa funkcjonuje bez względu na warunki atmosferyczne, a do jej montażu nie jest konieczna mikrowentylacja okien czy nawiewniki. Wentylatory tego typu nie są montowane bezpośrednio w miejscu przebywania mieszkańców.
- Hybrydowa - pracująca dwubiegunowo, wykorzystująca technikę wyciągową i grawitacyjną.
- Rekuperacja - system nawiewno-wywiewny pozwalający odzyskać cechujący się umiejętnością ogrzewania filtrowanego powietrza.
Zakup odpowiedniego sprzętu wentylacyjnego zapewni komfort codziennego funkcjonowania w przestrzeni domowej. W tym celu warto skorzystać z oferty doświadczonych dystrybutorów oraz zaufanych punktów sprzedaży systemów wentylacyjnych. Jeśli interesuje Cię zakup wentylatorów i innych elementów potrzebnych do stworzenia systemu wentylacyjnego zapoznaj się z naszą ofertą.