
Wybór wentylatora dachowego nacechowany jest poszukiwaniami modeli spełniających wszystkie wymagania dotyczące poprawnego funkcjonowania urządzenia w danych warunkach. Wentylatory dachowe Vilpe są urządzeniami o długiej żywotności, minimalnymi wymaganiami konserwacyjnymi oraz cechującymi się możliwością szybkiego rozwiązywania jakichkolwiek usterek. Dzisiaj przyjrzymy się wentylatorom marki Vilpe oraz temu – czemu wentylator dachowy jest potrzebny.
Na czym polega praca wentylatora dachowego?
Wentylatory dachowe Vilpe zapewniają wentylację budynków o dowolnym przeznaczeniu – od domów prywatnych i różnych instytucji po duże obiekty przemysłowe.
Wentylatory dachowe mogą być stosowane w domowym systemie wentylacji wyciągowej. Wentylatory mogą być również wykorzystywane do skutecznego usuwania wilgotnego powietrza z łazienek lub z okapu piekarnika. Gdy wentylator dachowy jest podłączony do okapu, poziom hałasu silnika wentylatora jest dość niski (prawie niesłyszalny, np. z kuchni). Wentylatory dachowe Vilpe pracują bardzo cicho, co zapewnia komfortowe użytkowanie. Ich kształt uniemożliwia przedostawaniu się wód opadowych do kanału wentylacyjnego oraz bezpośredniemu przepływowi powietrza wywiewanego, dzięki czemu opory przepływu są minimalne. Wentylatory dachowe od Vilpe przeznaczone są do pracy ciągłej. Wentylator musi zawsze się obracać, nawet przy niskich obciążeniach, aby zapobiec zamarzaniu w niskich temperaturach.
W czym pomagają zainstalowane wentylatory dachowe?
Duszność, kurz, nieznośne zapachy i spaliny, wilgoć, pleśń to jedne z wiele czynników mających szkodliwy wpływ na samopoczucie mieszkańców i stan budynków. Czyste i zdrowe powietrze o każdej porze roku może zapewnić tylko specjalnie zainstalowana wentylacja w postaci wentylatorów dachowych.
Zgodnie z obecnymi przepisami UE powietrze w domu należy całkowicie wymieniać co dwie godziny. Można to osiągnąć tylko przy prawidłowo obliczonej i porządnie wykonanej wentylacji. Wentylatory dachowe Vilpe wyposażone są w deflektory ochronne, które chronią kanały wentylacyjne przed opadami atmosferycznymi, liśćmi i brudem, kierując strumień powietrza w górę przy minimalnym oporze powietrza, dostarczając do domu ciągle wymieniane, czyste powietrze.
Rodzaje wentylatorów dachowych Vilpe
Istnieją trzy rodzaje wentylatorów dachowych Vilpe:
- P – Wentylator zabudowany w wylocie wentylacyjnym, mocowany do elementu przelotowego. Wentylatory Vilpe serii P (rurowe) mają izolowaną termicznie rurę, zapobiegając tworzeniu się w niej efektu kondensacji. Kanał wentylatora wykonany jest ze stali ocynkowanej i montowany na dachu. Szczelność przejść zapewniają elementy dachowe, dobierane w zależności od rodzaju pokrycia dachowego – dachów płaskich lub profilowanych;
- S – Przymocowany do wylotu wentylacyjnego lub do istniejącego szybu wentylacyjnego deflektor ze wbudowanym elektrycznym pionowym przepływem powietrza do wentylacji domów prywatnych, mieszkań lub wentylacji podłogowej budynków mieszkalnych i budynków o różnym przeznaczeniu ze wspólną, scentralizowaną wentylacją;
- Wentylatory specjalne – Wentylatory takich typów jak „P” i „S”, przeznaczone do piwnic, garaży podziemnych.
Jak wygląda podział silników wentylatorów od Vilpe?
Skoro wiemy już o klasach, jakie posiadają wentylatory dachowe Vilpe, co z silnikami? Z założenia silniki są podzielone na 2 typy:
- DC – z silnikiem ekonomicznym;
- AC – z silnikiem asynchronicznym.
Sterowanie wentylatorami z silnikami prądu stałego zapewniają regulatory Eso, które dostarczają prąd w zakresie od 0 do 10 woltów. Silnik indukcyjny jest regulowany tyrystorem lub przełącznikiem dyskretnym. W wentylatorach specjalnych za regulację prędkości odpowiada potencjometr wewnątrz nasadki. Domyślnie są one ustawione na 3 wolty, zwykle wystarczające do panujących w ciągu roku warunków. Ciągła praca przy niskich prędkościach i przy minimalnym zużyciu energii zapobiega zamarzaniu wirnika podczas silnych mrozów. Wentylatory dachowe od Vilpe wyposażone są w automatyczną termoparę rewersyjną, która wyłącza wentylator w przypadku przegrzania.
Jeśli potrzebujemy zmiany prędkości, aby zdemontować nasadki, wentylatory Vilpe umożliwiają dostosowanie potencjometrów do żądanych napięć. Konstrukcje zapewniają także ochronę przed przegrzaniem. Należy pamiętać, że wszystkie własnoręczne prace przy wentylatorach dachowych powinny zostać oddane w ręce wykwalifikowanego elektryka, który może podłączyć wentylator do sieci.
Jak dobrać model wentylatora Vilpe?
Modele wentylatorów dachowych dobierane są zgodnie z wymaganiami technicznymi dotyczącymi wentylacji określonych budynków. Na przykład do dużych pomieszczeń, takich jak restauracje czy sale konferencyjne, należy wybrać wentylatory o większej średnicy i większej mocy, aby móc stworzyć niezbędny przepływ powietrza.
Gdzie zakupić wentylatory dachowe Vilpe?
Możesz kupić wentylatory dachowe Vilpe w naszym sklepie internetowym hojero.pl. Oprócz wentylatorów w ofercie mamy bogaty nakład produktów wentylacyjnych, rekuperacyjnych, ogrzewczych i klimatyzujących, do których zapoznania się serdecznie zapraszamy.