Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Wymienniki rekuperatorów - który z nich wybrać?
Wymienniki rekuperatorów - który z nich wybrać?

Systemy wentylacji mechanicznej składają się m.in. z wymiennika, który jest częścią rekuperatora. Bez niego niemożliwa stałaby się wymiana ciepła, jak się jednak okazuje – istnieje wiele rodzajów wymiennika. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne z nich. Podpowiadamy również, który z wymienników sprawdzi się najlepiej! Zapraszamy do lektury!

Wymiennik krzyżowy

Skonstruowany z niewielkich ułożonych prostopadle płyt stalowych, aluminiowych lub wykonanych z tworzywa sztucznego – umożliwia przepływ strumieni powietrza, które są od siebie odseparowane i nie mieszają się ze sobą. Jego wydajność utrzymuje się na poziomie od 50 do 70%. Tego typu wymiennik jest przeznaczony do stosowania w niewielkich domach jednorodzinnych i małych biurach. Do największych zalet tego wymiennika należą:

  • Skutecznie oddzielenie powietrza nawiewanego od tego usuwanego z pomieszczeń;
  • Stosunkowo niskie koszty;
  • Brak konieczności doprowadzenia energii zewnętrznej, która spowoduje prace urządzenia.

Niestety jednak wymienniki krzyżowe nie są produktem idealnym i mają kilka istotnych wad. Największą z nich jest fakt, iż wymienniki te są podatne na szronienie – wystarczy do tego jedynie -5°C. Temperatura ta może wpłynąć na zatrzymanie przepływu powietrza usuwanego z budynku – w wyniku zatkana wymiennika szronem. Oczywiście problem ten można wyeliminować z pomocą obejścia (tzw. by-pass), który ograniczy ilość chłodnego powietrza, jakie przepływa przez wymiennik. Ewentualnie można także zainstalować nagrzewnicę wstępną powietrza świeżego, która wyeliminuje szronienie. Niestety jednak rozwiązanie te obniża wydajność wymiennika krzyżowego. 

Wymiennik przeciwprądowy

Tego typu wymienniki działają na tej samej zasadzie co wymienniki krzyżowe, aczkolwiek istnieje między nimi jedna, zasadnicza różnica. Wymiennik przeciwprądowy jest zbudowany z płyt ułożonych równolegle, co sprawia, że masy zimnego i ciepłego powietrza przebiegają w przeciwnych kierunkach. Taka konstrukcja sprawia również, że efektywność pracy centrali wzrasta aż do 85-95%. Do pozostałych zalet urządzenia należą także:

  • Brak odzysku wilgoci z powietrza zużytego sprawia, że w nawiewanym powietrzu nie ma bakterii ani zapachów, które unoszą się w pomieszczeniu;
  • Brak części ruchomych zmniejsza ryzyko awarii.

Niestety w nich również może dochodzić do skraplania się kondensatu, co w okresie zimy może prowadzić do zamarzania skroplin. Jednak w przeciwieństwie do wymiennika krzyżowego jest to możliwe w temperaturach poniżej -5°C. Dzięki zastosowaniu bezprzeponowego GWC można jednak skutecznie wyeliminować ten problem. 

Wymiennik obrotowy

To urządzenie o kształcie walca, w którym funkcję wymiennika pełni wirnik. Wykonany z pofalowanej blachy aluminiowej, którą nawinięto na walec – element ten obraca się. Tym samym rekuperatory z obrotowym wymiennikiem mogą zapewnić od 70 do 90% odzysku ciepła. Do największych zalet tego produktu należą m.in.:

  • Brak skraplania się pary wodnej, co zimą prowadzi do pokrywania się przewodów zmarzniętą skropliną – wystarczy jedynie zmienić jego prędkość obrotową urządzenia, a jego powierzchnia przestanie pokrywać się szronem;
  • Możliwość odzysku wilgoci z powietrza wydalanego na zewnątrz budynku.

Niestety nie jest to produkt pozbawiony wad – największą z nich jest fakt, iż urządzenie to bywa nieszczelne, co zwiększa ryzyko mieszania się powietrza nawiewanego z wywiewanym. To z kolei może również spowodować nawiewanie do budynku nieprzyjemnych zapachów, które powinny zostać wydalone.

Wymiennik entalpiczny

Działa na tej samej zasadzie co wymiennik przeciwprądowy – należy jednak zaznaczyć, że ze względu na swoją konstrukcję pozwala także na odzysk wilgoci. W dodatku odzysk ciepła w centralnych z wymiennikiem entalpicznym waha się na poziomie od 85 do 95%. Do zalet tego produktu należą również:

  • Brak kondensatu – co rozwiązuje problem szronienia i zamarzania;
  • Lepszy komfort oddychania – dzięki większej wilgotności powietrza nawiewanego do budynku zimą.

Niestety ich największym minusem jest cena –koszty zakupu wymienników przeciwprądowych entalpicznych są znacznie wyższe. 

Więcej informacji na temat wymienników rekuperatorów znajdziesz na stronie Hojero.pl –   zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl