Aby system wentylacyjny odpowiedzialny za odprowadzanie powietrza i zanieczyszczeń powstających podczas pracy systemu grzewczego w domu (np. kominka czy pieca) mógł spełniać swoją rolę, konieczne jest wyposażenie go w wyrzutnie dachowe. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i jakie są jego najważniejsze atuty?
Czym jest wyrzutnia dachowa?
Czym właściwie jest wyrzutnia dachowa? Zrozumienie mechanizmu działania tego typu konstrukcji jest wbrew pozorom proste nawet dla osoby, która nie jest w zawodowy sposób związana z budownictwem. Wyrzutnia dachowa to konstrukcja złożona z dwóch głównych elementów (czerpnia oraz wyrzutnia), która stanowi zakończenie przewodu kominowego (wentylacyjnego). Dzięki temu prostemu w budowie, lecz niezwykle użytecznemu rozwiązaniu znajdujące się w systemie wentylacyjnym powietrze (zawiera ono sadze oraz różnego rodzaju pyłki) może zostać w prawidłowy sposób usunięte z budynku.
Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja ta jest montowana na dachu. Ponieważ wielu sprzedawców oferuje w obecnych czasach rozwiązania projektowane na indywidualne zamówienie, możliwe jest stworzenie takiej konstrukcji, która będzie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. W efekcie montaż wyrzutni wraz z czerpnią jest możliwy w przypadku właściwie każdego rodzaju pokrycia dachowego.
Można zatem powiedzieć, że odpowiednio wykorzystana wyrzutnia dachowa jest swego rodzaju wywietrzakiem. Konstrukcję tą montuje się na podstawie dachu, przytwierdzając ją do powierzchni za pomocą kołnierzy stalowych (najczęściej są to kołnierze typu FLS) lub poprzez bezpośrednie połączenie z rurami.
Wyrzutnia dachowa, czyli produkt odporny na czynniki zewnętrzne
Ponieważ istota działania wyrzutni dachowej sprawia, że jest to konstrukcja montowana na szczycie budynku, możesz obawiać się tego, że niekorzystne warunki atmosferyczne (w tym między innymi takie opady atmosferyczne jak deszcz, śnieg czy grad) doprowadzą do nadmiernej, przyspieszonej eksploatacji całego mechanizmu. Na szczęście, większość nowoczesnych konstrukcji z tej grupy jest wykonana ze stali nierdzewnej. Wykorzystanie do produkcji wyrzutni dachowych takiego budulca jak na przykład:
- aluminium,
- cynk (np. blacha ocynkowana, która jest w ostatnich latach jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań),
- blacha malowana proszkowo,
- miedź,
sprawia, że urządzenia te charakteryzują się wysokim poziomem odporności zarówno na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych, jak i wysokich temperatur (wyrzutnie dachowe są żaro- i kwasoodporne).
Wyrzutnia dachowa – o czym jeszcze warto pamiętać podczas zakupu?
Ważne jest, by podczas wyboru oferty zwrócić uwagę na to, czy dany producent oferuje takie rozwiązania, które cechują się wysokim poziomem wodoszczelności. Choć czasem pomija się ten aspekt, to w gruncie rzeczy jest on bardzo istotny. To właśnie wykorzystywanie wodoszczelnych wyrzutni dachowych sprawia, że woda deszczowa czy roztopiony śnieg (oraz znajdujące się w tych cieczach zanieczyszczenia) nie dostaną się do systemu, zakłócając jego funkcjonowanie.
Jakie są rodzaje wyrzutni dachowych?
Wyróżnia się co najmniej kilkanaście typów urządzeń określanych jako wyrzutnie dachowe. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tych konstrukcji dachowych? Podczas wyboru rozwiązania dla swojego domu powinieneś wiedzieć, że wyróżnia się między innymi następujące kategorie urządzeń:
- wyrzutnie dachowe terenowe, które są montowane bezpośrednio na kanale wentylacyjnym,
- okrągłe wyrzutnie dachowe wentylacyjne zapewniające dobrą ochronę przed deszczem,
- wyrzutnie dachowe wyposażone w skośne kołnierze, które również chronią przed dostaniem się płynów i zanieczyszczeń,
- wyrzutnie dachowe pionowe (rozwiązanie zalecane, gdy komin znajduje się poniżej linii pobliskich drzew).
Gdzie można kupić wyrzutnię dachową? Podsumowanie
Obecnie istnieje wiele firm, które oferują różnorodne rozwiązania z zakresu wyrzutni dachowych. Możliwy jest zarówno zakup gotowych rozwiązań, jak i zamówienie indywidualnego projektu, który będzie dopasowany do Twoich specyficznych potrzeb. Tak duży stopień różnorodności oznacza, że uzyskanie odpowiednie produktu jest rzeczą pewną. Polecane rozwiązania znajdziesz między innymi tutaj: