Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Zalety rekuperacji - dlaczego warto w nią zainwestować?
Zalety rekuperacji - dlaczego warto w nią zainwestować?

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się wszelkiej maści rozwiązania proekologiczne. Jest to związane z politykę w Europie. Przykładem tej tendencji jest wzrastające wykorzystanie rekuperacji w gospodarstwach domowych. Posiada jednak ona pewne cechy, które pozwalają być nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznym - czyli po prostu oszczędnym.

Wyżej wspomniana kwestia wynika przede wszystkim ze specyfiki działania rekuperacji. Przyjrzymy się więc nieco zasadzie jej działania. Zwrócimy również uwagę na to, jaką przewagę posiadają te nowoczesne systemy wentylacji nad innymi oraz jak przebiega ich montaż. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie - w jakich miejscach stosuje się rekuperację i z czego może to wynikać?

Rekuperacja - na jakiej zasadzie działa?

System rekuperacji opiera się na umiejscowieniu w budynku centrali nawiewnej i poprowadzeniu przez pomieszczenia kanałów wentylacyjnych. Jest to układ otwarty, w którym powietrze z wnętrza budynku wylatuje na zewnątrz i zastępowane jest świeżym. Pod tym względem rekuperacja zupełnie niczym nie różni się od klasycznych systemów wentylacyjnych.

Różnica jest natomiast znacząca jeśli chodzi o ogrzewanie tego powietrza. Standardowe systemy wentylacji opierają bowiem swoje działania na różnego rodzaju grzałkach i sztucznych urządzeniach generujących ciepło. Rekuperacja z kolei wyposażona jest w specjalną centralę nawiewną, która pozwala pozyskać energię cieplną z powietrza wychodzącego z wnętrza budynku i przekazać ją strumieniowi napływającemu do wewnątrz.

Możemy zatem korzystać ze świeżego powietrza w pomieszczeniach, nie martwiąc się jednocześnie o wahania temperatury. Rekuperacja okazuje się bardziej praktycznym rozwiązaniem niż standardowa wentylacja, ponieważ nie wykorzystuje energii elektrycznej bezpośrednio do ogrzewania powietrza. Co za tym idzie - nie przyczynia aż tak do nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na ogrzewanie. W perspektywie czasu ta suma może okazać się całkiem spora.

Czym wyróżniają się nowoczesne systemy rekuperacji?

Główną przewagę nad innymi systemami wentylacji, rekuperacja zyskuje stopniem optymalizacji. Powietrze ogrzewane i wymieniane jest bowiem znacznie sprawniej, niż ma to miejsce w przypadku alternatyw. Nacisk na przepływ energii cieplnej warunkuje to, że rekuperacja okazuje się po prostu znacznie bardziej praktyczna. Co ciekawe, nie ma tutaj większego znaczenie rozmiar czy charakter budynku. Jedyną rzeczą, o którą musimy się zatroszczyć, jest dobór odpowiedniej mocy rekuperatorawzględem rozmiarów budynku. Jeśli bowiem ta moc będzie zbyt mała - w pomieszczeniach będzie zbyt duszno.

Montaż rekuperacji - jak przebiega i na co zwrócić uwagę?

System rekuperacji opiera się na kilku głównych, współpracujących ze sobą elementów. Centrala nawiewna jest swego rodzaju silnikiem, który napędza obieg powietrza, wprawiając je w ruch. Rekuperator, wyposażony w nagrzewnicę jest odpowiedzialny za przekazywanie energii cieplnej pomiędzy dwoma strumieniami powietrza.

W kwestii pozostałych elementów - jako ważne powinniśmy wyróżnić również kanały wentylacyjne. Są one ze sobą posplatane, tworząc swego rodzaju sieć rozciągniętą na cały budynek - lub jego część. Najbardziej zagęszczona siatka kanałów znajduje się zazwyczaj na poddaszu, skąd poprowadzone są pozostałe. W większości pomieszczeń znajdują się kratki wentylacyjne, przez które - dzięki działaniu centrali wentylacyjnej - odbywa się wymiana powietrza na świeże.

Warto wspomnieć również o tak zwanych pomieszczeniach transferowych. Nie posiadają one bowiem zamontowanych kratek - pod drzwiami jednak zachowany jest pewien odstęp w stosunku do podłogi. Obieg powietrza w tym pomieszczeniu jest swobodny i niemalże nieodczuwalny.

Zastosowania rekuperacji - gdzie się jej używa i dlaczego?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rekuperacyjne centrale wentylacyjne są używane niemalże wszędzie. Wynika to z faktu, iż nie ogranicza ich przeznaczenie dla konkretnego typu pomieszczenia. Rekuperację możemy zamontować w biurze, hali sprzedażowej czy gospodarstwie domowym i praktycznie zawsze da ona lepszy efekt, niż zastosowanie standardowego systemu wentylacyjnego.

Istnieją dwa główne powody zastosowania rekuperacji - wspomnieliśmy o nich już na samym początku artykułu. Jest ona ekologiczna i ekonomiczna, co w dzisiejszych czasach stanowi więcej niż dobry powód do inwestycji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl