
Zdrowy sen to podstawa dla każdego człowieka. Organizm zwyczajnie nie jest w stanie poprawnie funkcjonować, jeśli nie zapewni mu się odpowiedniej dawki snu w ciągu doby. Na jakość snu wpływa jednocześnie całe mnóstwo czynników, często dość niezauważalnych. Wielu ludzi boryka się z problemem ciągłego zmęczenia i niewyspania, nawet mimo prawidłowego pozornie snu. Jednym z powodów tego problemu może być stężenie dwutlenku węgla w sypialni. W pomieszczeniach zamkniętych, pozbawionych odpowiedniej wentylacji, stężenie to może sięgać niepokojących poziomów. Warto przyjrzeć się tej kwestii i dowiedzieć się, jak można ją rozwiązać.
Jak dwutlenek węgla wpływa na ludzki organizm?
O tym, że dwutlenek węgla jest bardzo szkodliwy dla ludzkiego organizmu, nie trzeba chyba nikomu mówić. Długotrwałe przebywanie w środowisku, w którym stężenie CO2 jest wysokie, powoduje dolegliwości takie jak bóle głowy, osłabienie czy nudności. W przypadku bardzo wysokiego stężenia, może to być nawet niebezpieczne dla życia.
CO2 jest obecny właściwie wszędzie. Stanowi naturalny produkt oddychania i jest wydalany przez ludzki organizm przy każdym wydechu. Świadomość tego jest bardzo ważna, bowiem pokazuje ona, jak istotne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w sypialni. Nie wystarczy nawet dokładne przewietrzenie pomieszczenia przed pójściem do spania, bowiem ilość CO2 w powietrzu i tak będzie rosła. Szacuje się, że w średniej wielkości sypialni stężenie dwutlenku węgla nad ranem może wynosić nawet 3500 ppm, co jest już blisko poziomu określanego jako "niebezpieczny".
Tak duże nagromadzenie dwutlenku węgla ma liczne, niekorzystne skutki zdrowotne. W omawianej przez nas kwestii może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości snu. Przy tak wysokim stężeniu organizm nie pracuje poprawnie i nie jest w stanie prawidłowo się zregenerować. CO2 powoduje również bóle głowy i uczucie osłabienia. To właśnie dlatego, nawet po pozornie zdrowym, ośmiogodzinnym śnie, ktoś może nadal czuć się zmęczony i cierpieć na migreny.
Rozwiązań tego problemu jest kilka. Można oczywiście spać przy otwartym oknie, ale w polskim klimacie przez znaczną część roku jest to niemożliwe. Jedną z najlepszych propozycji jest rekuperator ścienny.
Rekuperator ścienny - sposób na świeże powietrze przez całą noc
Istnieje szereg powodów, dla których warto pomyśleć o rekuperacji w czasie budowy nowego domu. Zamontowanie takiej wentylacji w istniejącym już budynku może być dość problematyczne, dlatego też warto umieścić ją w swoich planach jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Rekuperator ścienny bardzo skutecznie zadba o dobrą jakość powietrza w danym pomieszczeniu. W czasie pracy wykonuje on dwie czynności. Z jednej strony odprowadza powietrze ze środka domu na zewnątrz, usuwając z pomieszczenia nagromadzony tam dwutlenek węgla, kurz oraz najróżniejsze zanieczyszczenia. Równocześnie wprowadza do środka świeże powietrze, uprzednio przepuszczone przez specjalne filtry i oczyszczone. Dzięki temu dane pomieszczenie staje się znacznie zdrowszym miejscem. Jest to również system pozwalający kontrolować poziom wilgoci w pomieszczeniu.
Prosty rekuperator nie wymaga żadnego specjalistycznego montażu, jest też łatwy i tani w eksploatacji. Warto zaznaczyć, że mimo stałej wymiany powietrza, zatrzymuje on również ciepło w domu, wpływając przy tym na niższe rachunki za ogrzewanie. Ciepłe, odprowadzane z pomieszczenia powietrze jednocześnie ociepla to świeże. Obydwa strumienie nie spotykają się jednak ze sobą bezpośrednio, dzięki czemu nie przekazywane są żadne zanieczyszczenia.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą rekuperacji. Jest to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie, bowiem nawet najprostszy rekuperator może sprawić, że sypialnia stanie się o wiele przyjaźniejszym dla organizmu miejscem. Jak powiedzieliśmy, jakość snu zależy od wielu czynników, ale zawsze ma ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie i stan zdrowia. Dobre powietrze w sypialni jest jedną z najważniejszych kwestii, o jakie należy zadbać. Jesteśmy pewni, że nasza oferta pomoże każdemu w urządzeniu takiej sypialni, w której bezpieczne i wolne od nadmiernego stężenia dwutlenku węgla powietrze stworzy perfekcyjne warunki do wypoczynku przez całą noc.