
Znaki, że klimatyzacja lub rekuperacja potrzebują serwisu: Jak dbać o swoje urządzenia?
Połączenie klimatyzacji i rekuperacji w jednej instalacji domowej cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Rozbudowany i nowoczesny system pozwala na zapewnienie optymalnego komfortu życia mieszkańców. Rekuperacja znacznie podnosi jakość powietrza, dbając o jego nawilżenie i oczyszczenie, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii grzewczej. Jak zadbać o stan urządzeń? Dlaczego konserwacja jest tak ważna? Odpowiedzi poznasz w dzisiejszym artykule!
Na czym polega konserwacja klimatyzacji?
Najważniejszym elementem regularnej konserwacji klimatyzatorów jest czyszczenie jednostek. Serwis najlepiej przeprowadzać dwa razy w roku. Podczas kontroli serwisant sprawdzi i w razie konieczności wymieni filtry. Dodatkowo zweryfikuje stan parownika, połączeń układów, przewodów i sterowników. Wszystkie wspomniane elementy stanowią najważniejsze części układu i warunkują poprawne działanie całej instalacji.
Odpowiednio przeprowadzona konserwacja znacznie przedłuża przy tym żywotność urządzenia, zmniejszając ryzyko wystąpienia kosztownych w naprawie usterek. Ważnym momentem inspekcji jest odgrzybianie systemu. Odpowiednie czyszczenie i dezynfekcja zmniejszają ryzyko zdrowotne związane z obecnością drobnoustrojów. Podczas wizyty specjalista sprawdzi także szczelność układu oraz w razie konieczności uzupełni klimatyzację czynnikiem chłodniczym.
Dlaczego regularne przeglądy rekuperacji są tak ważne?
Regularnym kontrolom należy poddawać również rekuperatory. Systematyczna wymiana filtrów i czyszczenie urządzenia pozwala na znaczne zwiększenie wydajności całego systemu oraz poprawę jakości powietrza. Podobnie, jak w przypadku klimatyzacji, zmniejszamy w ten sposób zagrzybienie instalacji. Warto pamiętać, że grzyby i pleśni stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia oraz mogą stanowić przyczynę nasilenia się objawów alergii.
Czyste filtry dodatkowo umożliwiają swobodny przepływ powietrza, co zwiększa efektywność pracy urządzenia i przyczynia się do zmniejszenia poboru energii niezbędnej do funkcjonowania systemu. Jednym z podstawowych zabiegów konserwacyjnych jest czyszczenie metalowej siatki przy pomocy szczotki. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie lub poprosić o pomoc doświadczonego serwisanta, który zajmie się kompleksowym przeglądem wszystkich elementów wentylacji. Ekspert przeprowadzi przy tym czyszczenie kanału oraz kompleksową dezynfekcją.
Jakie są najczęstsze usterki klimatyzacji?
Usterki instalacji mogą objawiać się głośną pracą urządzenia, zmniejszoną efektywnością chłodzenia lub zupełnym brakiem chłodzenia. Niekiedy użytkownicy mogą zaobserwować błędy wyświetlające się na panelu sterownika. W takiej sytuacji konieczne może okazać się skontaktowanie z doświadczonym serwisantem. Do niepokojących oznak należą jednocześnie wycieki oraz nieprzyjemny zapach dochodzący z instalacji.
Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się nieprawidłowe działanie sprężarki, która odpowiada za transport czynnika chłodniczego. Ponadto może dojść do uszkodzenia panelu sterowania, nagromadzenia zabrudzeń w wymienniku skraplacza i parownika oraz usterki zaworu rozprężonego. Jeśli niepokoi Cię głośna praca urządzenia, najpewniej doszło do nagromadzenia zabrudzeń oraz zapchania filtrów. Przyczyną może być jednak także niedobór czynnika, którego poziom powinien być regularnie uzupełniany.
Rekuperacja – jak rozpoznać, że nie działa prawidłowo?
Pierwszym sygnałem świadczącym o nadmiernym nagromadzeniu zanieczyszczeń będzie głośna praca rekuperatora. Jest to najważniejszy symptom, który może świadczyć zarówno o nagromadzeniu się zabrudzeń, jak i o poważniejszych usterkach. Kolejną oznaką może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z instalacji.
Co więcej, nieprawidłowo działająca wentylacja, wpływa bezpośrednio na komfort codziennego życia mieszkańców. Usterki rekuperacji możemy zauważyć m.in. po utrzymywaniu się zapachów po gotowaniu oraz wolnym schnięciu prania. Sprawnie działający system powinien pozwalać na nieustanne nawiewanie świeżego powietrza. Naszą uwagę powinna zwrócić także woda skraplająca się na oknach. Te drobne objawy, często stanowią pierwsze sygnały, sugerujące, że system wentylacji w naszym domu nie działa prawidłowo.
Szukasz wysokiej klasy urządzeń, odznaczających się długą żywotnością i nadzwyczajną efektywnością? Już dziś zapraszamy, do poznania oferty naszego sklepu Hojero!