Centrala wentylacyjna Rekuperator Energy+ 500v Thessla Green AirPack4 z wymiennikiem przeciwprądowym czyste powietrze
Opis
Centrala wentylacyjna Rekuperator Energy+ 500v Thessla Green AirPack4 z wymiennikiem przeciwprądowym czyste powietrze
odzysk ciepła + kontrola przepływu CF2
GWARANCJA 3 LATA
Dzięki AirPack4 Enthalpy nie potrzebujesz nawilżacza. Zimą wilgotność powietrza w Twoim domu nigdy nie spadnie poniżej 25%, a nawet przy -15°C wymiennik ciepła odzyska o ponad 10% więcej energii z powietrza wywiewanego.
Latem AirPack4 Enthalpy wesprze twój klimatyzator, osuszając i chłodząc świeże powietrze dostarczane do budynku. Dodatkowo AirPack4 Enthalpy jest super szczelny, dzięki czemu zapachy z powietrza usuwanego z budynku nigdy nie przedostają się do strumienia powietrza świeżego.
Cechy:
- Możliwość pracy w temperaturze otoczenia -15°C
- Bardzo niski poziom mocy akustycznej w instalacji
- Izolacja obudowy 50 mm EPP bez mostków cieplnych
- CF2 – system automatycznej kontroli przepływu (wersje Energy+, Energy++ oraz Enthalpy)
- AFC – system automatycznej kontroli filtrów (wersja Energy++ oraz Enthalpy)
- System przeciwzamrożeniowy FPXptc z płynnie regulowaną nagrzewnicą PTC
- 100% bypass, izolowany, programowalny
- Wymiennik przeciwprądowy polistyren
- Klasa efektywności energetycznej A oraz B dla klimatu umiarkowanego
- Dwustopniowe filtry klasy M5
- Możliwość podłączenia czujnika wilgotności oraz czujników jakości powietrza
Akcesoria:
Sterowanie: panel dotykowy lub system mobilny, moduł rozszerzający funkcjonalność systemu sterowania, moduł współpracy z agregatem chłodniczym
Wymiary:
Średnica podłączeń kanałów wentylacyjnych 200 mm
AirPack4 300v, 400v, 500v, 550v
Szerokość × Głębokość × Wysokość: 1028 × 576 × 825 mm
Wymiennik Entalpiczny
Jak działa entalpiczny wymiennik ciepła?
Zastosowanie wymiennika entalpicznego zimą ma na celu odzyskanie ciepła z powietrza odprowadzanego z budynku i pary wodnej (wilgoci) zawartej w powietrzu i wprowadzenie tej wilgoci do strumienia świeżego powietrza dostarczanego do budynku.
Latem zadanie jest odwrócone – wymiennik entalpiczny odbiera ciepło i parę wodną z powietrza dostarczanego do budynku.
Entalpiczny wymiennik ciepła to przeciwprądowy wymiennik ciepła, w którym plastikowa przegroda oddzielająca przepływ powietrza została zastąpiona selektywną membraną przepuszczalną dla cząstek pary wodnej, ale nieprzepuszczalną dla cząstek powietrza i ich zanieczyszczeń.
Membraną, w wymiennikach rekuperatorów AirPack4 Enthalpy, jest monolityczny film polimerowy, zapewniający transfer cząstek pary wodnej (średnia = 0.265 nm (nanometra)). Jednocześnie przez membranę nie przechodzą główne składniki powietrza, czyli azot (0.305 nm) i tlen (0.299 nm), pył PM2.5 (250 nm), bakterie (0.8-5000 nm) oraz wirusy grypy i SARS (80-120 nm).
Jak dobry jest AirPack4 Enthalpy?
PORÓWNANIE SPRAWNOŚCI WYMIENNIKÓW * porównanie zostało wykonane dla wymienników przeciwprądowych typu 366 o wysokości 345 mm oraz wymiennika obrotowego z blachy aluminiowej o średnicy 400 mm, długości 240 mm, grubości 0.08 mm oraz wysokości fałdy 1.9 mm
PORÓWNANIE DZIAŁANIA WYMIENNIKÓW W BUDYNKU MIESZKALNYM
Analiza przedstawia procesy odzysku ciepła oraz wynikające z tych procesów parametry powietrza, które ustalą się w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w zależności od tego, który z wymienników zastosujemy w rekuperatorze. Analizę wykonaliśmy dla powietrza zewnętrznego o temperaturze -5°C i wilgotności 85% (są to warunki występujące w Polsce przez ponad 7% godzin w roku). W analizowanym budynku system grzewczy utrzymuje temperaturę powietrza równą 20oC. W budynku przebywają 4 osoby nie wykonujące pracy fizycznej (każda osoba emituje 38 gramów pary wodnej w ciągu godziny). Strumień powietrza jest stały i równy 180 m3/h.
PORÓWNANIE WILGOTNOŚĆ I SZACUNKOWYCH KOSZTÓW ENERGII W SKALI ROKU DLA RÓŻNYCH WYMIENIKÓW CIEPŁA
Analizę wykonaliśmy w oparciu na bazach danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z lat 1971-2000, dla stacji meteorologicznych z obszaru Polski, posiadających ciągi danych terminowych co najmniej 3-godzinne, z okresu co najmniej 10 lat. Spośród 61 stacji, dla których zostały wygenerowane dane źródłowe, 43 stacje posiadają pełne ciągi danych dla 30 lat.
Założyliśmy, że rekuperator odzyskuje ciepło w czasie kiedy temperatura powietrza zewnętrznego spada poniżej +15°C. W takich warunkach zaczynają działać systemy grzewcze, a otwieranie okien może prowadzić do utraty komfortu cieplnego w budynku. W Polsce średnio w czasie 301 dni (82% roku) temperatura powietrza spad poniżej +15°C. Spośród tych dni, w czasie 86 dni (24% roku) temperatura powietrza spada poniżej 0°C. Temperatura powietrza w budynku utrzymywana jest na poziomie 20°C przez system grzewczy.
Na pierwszym rysunku pokazano wartość wilgotności względnej powietrza, która zostanie określona według temperatury zewnętrznej w domu jednorodzinnym. Zakłada się, że nawilżacz w budynku nie pracuje, a źródłem pary wodnej jest wzrost wilgotności. 4 osoby mieszkające w budynku (bez wysiłku fizycznego). Przepływ powietrza wentylacyjnego jest stały i wynosi 180 m3/h.
Wilgotność powietrza zewnętrznego pochodzi z danych meteorologicznych (wg powyższych źródeł) i waha się od 76% przy +15°C do 85% przy -15°C. Drugi wykres przedstawia szacunkowy koszt energii zużytej przez wymiennik ciepła w ciągu roku w powyższych warunkach.
AirPacka4 zamontujesz tam, gdzie będziesz chciał, bo działa znakomicie nawet
w -15°C
Z AirPackiem4 oszczędzasz cenną przestrzeń użytkową Twojego domu. To jedyny rekuperator zaprojektowany tak, by mógł funkcjonować nawet w nieogrzewanych i nieocieplonych poddaszach. Można go zainstalować w pomieszczeniach, gdzie zimą temperatura spada do -15°C nie obawiając się o awarię czy utratę sprawności rekuperacji.
Dlaczego większość rekuperatorów nie może funkcjonować na nieogrzewanym poddaszu?
Umiejscowienie rekuperatora na poddaszu nieużytkowanym oszczędzi nam przestrzeń wewnątrz budynku i uprości instalację wentylacyjną.
Problem w tym, że minimalna temperatura otoczenia wymagana dla większości rekuperatorów musi być wyższa niż +5°C, a zimą na nieogrzewanym poddaszu, panują temperatury niewiele wyższe od tych na zewnątrz budynku.
Ograniczenie minimalnej temperatury otoczenia ma na celu ochronę rekuperatora przed kondensacją wilgoci na wewnętrznych powierzchniach obudowy, zamarznięciem wody w tacy kondensatu oraz zapewnia utrzymanie deklarowanej sprawności odzysku ciepła.
Skutki funkcjonowania rekuperatora w temperaturach niższych od wymaganej temperatury otoczenia prowadzą do poważnych usterek, dlatego zanalizujemy je szczegółowo.
Kondensacja wilgoci wewnątrz obudowy wystąpi gdy ciepłe i wilgotne powietrze usuwane z pomieszczeń spotka się z zimnymi wewnętrznymi powierzchniami obudowy rekuperatora. Przyczyną kondensacji są mostki cieplne obudowy oraz jej niedostateczna izolacyjność. Kondensacja prowadzi do zbierania się wody w obudowie i jej wycieku.
Zamarznięcie wody w tacy kondensatu może wystąpić gdy temperatura powierzchni tacy spadnie poniżej 0°C.
Przyczyną jest występowanie mostków cieplnych lub zbyt cienka i niejednorodna izolacji tacy. Zamarznięcie wody w tacy kondensatu blokuje możliwość odprowadzania skroplin do kanalizacji, co prowadzi do wycieku wody.
Spadek sprawności odzysku ciepła wynika z ochłodzenia powietrza wywiewanego z pomieszczeń oraz powietrza nawiewanego do pomieszczeń na skutek kontaktu z chłodnymi powierzchniami wewnętrznymi obudowy oraz króćców rekuperatora.
Jak AirPack4 radzi sobie z niskimi temperaturami?
AirPack4 nie ma ani jednego mostka cieplnego, szczelność obudowy zawsze odpowiada klasie A1 (EN 13141-7), a izolacja cieplna w każdym przekroju ma grubość 50 mm.
Dzięki temu, środek rekuperatora pozostaje termicznie stabilne przez cały rok, niezależnie od temperatury otoczenia, która na poddaszu nieużytkowym może się wahać od -15°C zimą do +50°C latem.
Powietrze dostarczane przez AirPack4 nie ochładza się od wnętrza jego obudowy zimą i nie ogrzewa się od niej latem.
Dzięki temu efektywność rekuperacji jest wysoka i niezależna od warunków otoczenia.
Niezależność sprawności odzysku ciepła od temperatury otocznia jest widoczna w wynikach jednego z kilku, często wielodniowych testów prowadzonych w skrajnie niskich temperaturach w czasie projektowania AirPacka4.
W czasie testu, AirPack4 działał przez 7 godzin z wydajnością 150 m3/h przy temperaturze powietrza wywiewanego równej +20°C, wilgotności powietrza wywiewanego równej 70% oraz temperaturze powietrza zewnętrznego równej -16°C.
Rekuperator znajdował się w komorze, w której przez pierwsze 3 godziny utrzymywana była temperatura +20°C.
Potem temperatura w komorze z rekuperatorem została obniżona do -15°C. Pomimo zniżenia temperatury otoczenia rekuperatora o 35°C sprawność odzysku ciepła pozostała na niezmienionym poziomie.\
FullShell to technologia, która zamienia rekuperator w znakomity termos chroniący transportowane wewnątrz powietrze od wpływu otoczenia. Dzięki niej AirPack4 daje swobodę montażu, jakiej nie dawał żaden produkowany dotychczas rekuperator
Obudowa FullShell
Całkowicie wyeliminowane mostki cieplne. Izolacja o grubości 50 mm w każdym przekroju obudowy. Króćce z materiału izolacyjnego o dużej wytrzymałości.
Filtry powietrza z opcją AFC:
AirPack4 Energy++ z opcją AFC mierzy rzeczywiste zabrudzenie filtrów i w każdej chwili informuje od zabrudzeniu filtrów, a filtry można wymienić kiedy są naprawdę zużyte.
AFC na od razu monitoruje rzeczywiste zużycie filtrów na podstawie ciągłych, automatycznych pomiarów różnicy ciśnień przed i za filtrem wykonywanych z dokładnością +/- 1.5%
Rozwiązywanie problemów z filtrami powietrza AirPack4 Energy ++ i Enthalpy
AirPack4 Enthalpy czy Energy++, zawierają opcję AFC, która wykonuje na bieżąco pomiary różnicy ciśnień po obu stronach każdego filtra z dokładnością +/- 1.5%. Ta różnica ciśnień rośnie wraz z gromadzeniem się na filtrze zanieczyszczeń, dlatego na jej podstawie można idealnie określać zużycie filtra. Dzięki systemowi AFC, AirPack4 Enthalpy lub Energy++ codziennie informują o stopniu zużycia filtrów powietrza a następnie, można wymienić każdy filtr wtedy, kiedy będzie już całkowicie zużyty. Dodatkowym atutem jest to że system AFC dba o jakość filtrów, które są wkładane do rekuperatora. Robi to, wykonując automatyczny test filtrów bezpośrednio po ich wymianie. System AFC to nowa, funkcjonalność niespotykana dotychczas w systemach wentylacji budynków mieszkalnych, dzięki której zyskujesz pełną kontrolę nad jakością powietrza dostarczanego do Twojego domu oraz kosztami filtracji tego powietrza. |
Zwiększenie sprawności rekuperatora o 30%
AirPack4 Enthalpy, Energy++ i Energy+ z systemem CF mierzy na bieżąco rzeczywiste przepływy powietrza i ustawia prędkości obrotowe wentylatorów tak, by strumień powietrza nawiewanego był zawsze równy strumieniowi powietrza wywiewanego.
Dlaczego wentylacja musi być zbilansowana?
Nominalna sprawność odzysku ciepła każdego rekuperatora jest prawdziwa tylko wtedy, kiedy wentylacja jest zbilansowana. Oznacza to, że strumień powietrza dostarczanego do budynku jest równy strumieniowi powietrza usuwanego z budynku. Tylko wtedy rekuperator odzyskuje maksymalną ilość ciepła od powietrza usuwanego z budynku i wykorzystuje je do podgrzania powietrza nawiewnego.
Systemy sterowania większości central wentylacyjnych nie mierzą rzeczywistych przepływów powietrza, a użytkownik ustawiając na panelu sterowania intensywność wentylacji w rzeczywistości ustawia jedynie prędkość obrotową wentylatorów. Dlatego na skutek zmian warunków atmosferycznych, działania wiatru, naturalnego zanieczyszczenia filtrów oraz kondensacji wilgoci w wymienniku ciepła, przepływy powietrza nawiewanego i wywiewanego ciągle się zmieniają.
Niezrównoważenie wentylacji przekracza często 30%, zwiększając proporcjonalnie straty ciepła i koszty ogrzewania i często przyczynia się do niekontrolowanego napływu zanieczyszczeń do budynku. Ponadto obniżenie sprawności rekuperacji powoduje, obniżenie temperatury powietrza nawiewanego do budynku przyczyniając się do zmniejszenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
4 ważne przyczyny, dla których bez systemu kontroli przepływu wentylacja nigdy nie będzie zbilansowana
Przyczyna pierwsza – zmienne opory przepływu wymiennika ciepła
Zimą w wymienniku ciepła każdej centrali wentylacyjnej wykrapla się wilgoć z ciepłego wilgotnego powietrza usuwanego z budynku. Wypełnione wodą kanaliki wymiennika ciepła ograniczają przepływ wywiewanego powietrza nawet o 30%. Mniejsza ilość ciepłego, usuwanego z budynku powietrza oznacza mniejszą ilość odzyskanej energii, którą rekuperator może wykorzystać do podgrzania powietrza świeżego, którego przepływ pozostał na prawidłowym poziomie. Dzięki temu temperatura powietrza nawiewanego jest niższa, a więc koszt ogrzewania budynku jest wyższy.
Przyczyna druga – zmienne opory przepływu filtrów powietrza
Przez filtry powietrza w systemie wentylacji domu o powierzchni użytkowej 150 m2 przepływa w ciągu roku około 1 000 000 m3 powietrza. W każdym metrze sześciennym powietrza znajduje się około 1 000 000 cząstek pyłu. Te cząstki osadzają się na filtrach zwiększając opór jaki filtr stawia przepływającemu powietrzu . Wywołane w ten sposób zaburzenie równowagi przepływów powietrza w systemie wentylacji sięgają 25% zmniejszając proporcjonalnie sprawność odzysku ciepła w rekuperatorze co przekłada się wprost na wzrost kosztów ogrzewania.
Przyczyna trzecia – zmienna gęstość powietrza
Każdy 1 kg powietrza z naszego otoczenia o temperaturze 20°C zajmuje objętość 0,83 m3, podczas gdy w temperaturze -15°C ten sam 1 kg powietrza zajmuje już mniejszą objętość równą 0,73 m3. Nierówność przepływów wywołana zmianami temperatury może więc w skrajnym przypadku przekroczyć 13% zmniejszając proporcjonalnie sprawność odzysku ciepła i tym samym koszty ogrzewania.
Przyczyna czwarta – oddziaływanie wiatru na budynek
Kiedy wiatr wywiera nacisk na budynek, nadciśnienie powstaje po stronie nawietrznej, a podciśnienie po stronie zawietrznej. Przy prędkości wiatru 4 m/s ciśnienie generowane na ścianie wynosi 10 Pa, a przy prędkości wiatru 9 m/s już 50 Pa. Jeśli na tej ścianie zainstalowany jest wlot lub wylot powietrza, przepływ powietrza części nawiewnej lub wywiewnej systemu wentylacyjnego odpowiednio się zwiększy lub zmniejszy.
Centrale wentylacyjne przez większość czasu pracują ze średnią lub niską wydajnością. Dlatego nawet wiatr o średniej prędkości w większym stopniu zaburzy bilans powietrza w budynku i znacznie podniesie koszty ogrzewania i wentylacji powietrza.
Jak niezbilansowana wentylacja zwiększa koszty ogrzewania i pogarsza jakość powietrza w budynku?
Kiedy przepływy powietrza wentylacyjnego nie są zrównoważone w pomieszczeniach powstaje nadciśnienie lub podciśnienie powodując, że część powietrza zamiast przez rekuperator, przepływa przez nieszczelności budynku. To powietrze nie bierze udziału w procesie odzysku ciepła zwiększając w ten sposób koszty ogrzewania powietrza wentylacyjnego.
Wentylacja niezrównoważona – nadciśnienie w budynku
Przyczyny:
- Kondensacja wilgoci w wymienniku ciepła.
- Częściowo zabrudzony filtr powietrza wywiewanego.
- Parcie wiatru na ścianę budynku, na której zlokalizowana jest czerpnia oraz/lub wyrzutnia powietrza.
Skutki:
- Zmniejszenie przepływu w instalacji wywiewnej.
- Nadciśnienie w budynku.
- Na skutek nadciśnienia, część ciepłego powietrza zamiast przez rekuperator wypływa
z budynku przez nieszczelności bezpowrotnie tracąc ciepło. - Mniejsza ilość powietrza ciepłego płynącego przez rekuperator oznacza mniej energii do podgrzania powietrza świeżego i w konsekwencji niższą temperaturę nawiewu.
Wentylacja niezrównoważona – podciśnienie w budynku
Przyczyny:
- Częściowo zabrudzony, ale wciąż sprawny filtr powietrza nawiewanego.
- Podciśnienie pochodzące od wiatru na ścianie budynku, na której zlokalizowana
jest czerpnia oraz/lub wyrzutnia powietrza
Skutki:
- Zmniejszenie przepływu instalacji nawiewnej.
- Podciśnienie w budynku.
- Na skutek podciśnienia część świeżego, zimnego powietrza zamiast przez rekuperator wpływa do budynku przez nieszczelności nie ogrzewając się w procesie odzysku ciepła. To zimne powietrze obniża temperaturę w pomieszczeniach przez co wymusza zwiększenie mocy systemu grzewczego i tym samym zwiększa koszt ogrzewania.
- Powietrze wpływające przez nieszczelności nie przepływa przez filtry rekuperatora przez co wprowadza do pomieszczeń zanieczyszczenia pyłowe.
Jak System CF oszczędza energię w budynku?
Wszystkie cztery przyczyny niezrównoważenia wentylacji są naturalne a czas występowania każdej z nich jest w zasadzie nieprzewidywalny. Z tych powodów, nawet dokładnie wyregulowana przez instalatora, po zakończonym montażu instalacja wentylacyjna w czasie użytkowania znajduje się w stanie ciągłego rozregulowania, w którym przepływy powietrza nawiewanego i wywiewanego różnią się od siebie często o 30%.
Jedynym sposobem na zapewnienie ciągłej wentylacji przez cały rok jest ciągła i automatyczna regulacja wydajności wentylatora w oparciu o tymczasowe warunki pracy. Tak działa CF. System pomiarowy CF w sposób ciągły mierzy rzeczywisty przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego z dokładnością +/- 2%.
Wyniki pomiarów są analizowane przez procesor, który ustawia prędkość wentylatora w celu zrównoważenia wentylacji bez wpływu chwilowych warunków atmosferycznych i warunków filtrowania.
Całe powietrze wentylacyjne zawsze przepływa przez rekuperator i bierze udział w procesie odzysku ciepła. Ciśnienie powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku jest zawsze zrównoważone, aby zapewnić, że żaden przepływ powietrza nie przedostanie się przez budynek. W ten sposób efektywność energetyczna wentylacji jest zawsze jak najwyższa, dzięki czemu koszty wentylacji i ogrzewania są niskie.
Automatycznie zrównoważona wentylacja w budynku wentylowanym rekuperatorem z systemem CF
Warunki:
- Czysty lub częściowo zabrudzony filtr powietrza wywiewanego.
- Czysty lub częściowo zabrudzony filtr powietrza nawiewanego.
- Kondensacja wilgoci w wymienniku ciepła lub brak kondensacji.
- Oddziaływanie wiatru na budynek lub brak oddziaływania wiatru na budynek.
Skutki:
- Przepływ powietrza w instalacji nawiewnej jest równy przepływowi powietrza w instalacji wywiewnej.
- Ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz budynku są wyrównane.
- Całe powietrze wpływające do budynku i wypływające z budynku przepływa przez rekuperator wymieniając ze sobą ciepło.
- Powietrze nawiewane do pomieszczeń ma temperaturę zbliżoną do temperatury panującej w budynku (zimą 17–20°C) niezależnie od temperatury powietrza zewnętrznego.
- Powietrze nawiewane jest zawsze przefiltrowane.
A jak dokładnie działa CF?
Załóżmy, że wydajność pracy centrali wentylacyjnej wynosi 325 m3/h. Gdy jego wirnik obraca się z prędkością 3200 obr./min, wentylator wyciągowy uzyskuje ten przepływ przez czysty filtr, a w wymienniku ciepła nie dochodzi do kondensacji. Po pewnym czasie, na skutek kondensacji wilgoci w wymienniku ciepła i części zabrudzonego filtra, opór powietrza wywiewanego z rekuperatora wzrósł z początkowych 200 Pa do 400 Pa. W przypadku tradycyjnej metody sterowania, użytkownik musi jedynie ustawić intensywność wentylacji na określoną prędkość wentylatora. Podczas montażu i regulacji centrali wszystko było w porządku. Jednak taki system nie może reagować na naturalne zmiany oporów przepływu powietrza centrali wentylacyjnej. W takim przypadku zwiększenie oporów bez zmiany prędkości wirnika wentylatora spowoduje zmniejszenie przepływu spalin w urządzeniu z planowanych 325 m3/h do 215 m3/h.
W przypadku centrali wentylacyjnej AirPack4 Energy++ oraz Energy+, wyposażonej w system CF2 układ pomiarowy wykryje nawet niewielką zmianę strumienia powietrza i uruchomi procedurę regulacyjną, która w omawianym przypadku zwiększy prędkość obrotową wirnika wentylatora do 4300 obr./min. przywracając w ten sposób zadany przepływ powietrza.
AirPack4 nawiewa powietrze dużo ciszej
Większość rekuperatorów wywiewa powietrze z toalet, łazienki i kuchni, a nawiewa do salonu i sypialni. Dlatego, najważniejszym parametrem akustycznym rekuperatora jest emisja hałasu do kanału nawiewnego.
AirPack4 posiada układ InFlow, który redukuje emisję hałasu do kanału nawiewnego przy nominalnej wydajności nawet o 10 dB(A).
Porównanie:
Tradycyjny rekuperator
Większość rekuperatorów ma wentylatory zainstalowane za wymiennikiem ciepła w kierunku przepływu powietrza. W takim układzie do kanału nawiewnego trafia cała energia akustyczna powstająca po stronie tłocznej wentylatora nawiewnego.
Do kanału wywiewnego trafia energia fali akustycznej generowana po stronie ssawnej wentylatora wywiewnego, stłumiona w wymienniku ciepła.
Poziom mocy akustycznej emitowanej przez taki rekuperator, do kanału nawiewnego przy nominalnej wydajności waha się od 60 do 70 dB(A), a do wywiewnego od 50 do 60 dB(A).
Rekuperator z wentylatorami za wymiennikiem ciepła, w kierunku przepływu powietrza przy wydajności 400 m3/h będzie emitowanej do kanału nawiewnego moc akustyczną na poziomie 65 dB(A), a do kanału wywiewnego 50 dB(A).
Zapewnienie komfortu akustycznego w sypialni (25 dB(A)) bez konieczności ograniczania dopływu świeżego wymaga stłumiania aż 40 dB(A). To wartość, której nie uda się zniwelować w instalacji. Konieczne będzie stosowanie tłumików, na które nie zawsze znajdziemy miejsce w domu jednorodzinnym, lub graniczenie dopływu świeżego powietrza w nocy do poziomu zapewniającego komfort akustyczny. Za to łatwo osiągniemy ciszę w toaletach i łazienkach (40 dB(A)).
AirPack4
W AirPacku4 wentylatory zostały zainstalowane przed wymiennikiem ciepła w kierunku przepływu powietrza. Dzięki temu fala akustyczna powstająca w wentylatorze nawiewnym, zanim trafi do kanału nawiewnego musi przejść przez tysiące kanalików wymiennika ciepła ulegając przy tym znacznemu rozproszeniu.
Dodatkowo AirPack4 jest w całości stworzony z materiału, który nie odbija fali dźwiękowej. Dzięki takiej konstrukcji, przy nominalnej wydajności AirPack4 wyemituje do kanału nawiewnego moc akustyczną na poziomie 50 do 58 dB(A), a do wywiewnego od 60 do 65 dB(A).
AirPack4 przy wydajności 400 m3/h będzie emitowanej do kanału nawiewnego moc akustyczną na poziomie 55 dB(A), a do kanału wywiewnego 60 dB(A)
Zapewnienie komfortu akustycznego w sypialni (25 dB(A)) bez konieczności ograniczania dopływu świeżego wymaga stłumiania jedynie 30 dB(A). Zapewnienie komfortu akustycznego w toaletach i łazienkach obowiązuje stłumienie w instalacji wywiewnej około 20 dB(A). Tłumienie można osiągnąć stosując w instalacji niewielkie (1-1.5 m) odcinki przewodów elastycznych w instalacji nawiewnej oraz wywiewnej.
System FPXptc
System FPXptc w rekuperatorach z wymiennikami przeciwprądowymi
Dzięki temu, kondensat nigdy nie zamarza, a wymiennik ciepła podgrzewa całe powietrze świeże do temperatury 18-19°C, wykorzystując wyłącznie ciepło powietrza wywiewanego. FPXptc przy maksymalnej wydajności rekuperatora działa do -12°C. Poniżej tej wartości system przechodzi w tryb FPX2, w którym płynna regulacja mocy nagrzewnicy przy 100% wydajności wentylacji jest możliwa jedynie przez 10 minut (umożliwiając np. intensywne wietrzenie). Przy temperaturze -20°C, ciągła pracy rekuperatora ograniczona jest do wydajności 70%. W trybie FPX2 system utrzymuje temperaturę +1°C przed wymiennikiem ciepła, poprzez płynną regulację wydajności obu wentylatorów.
|
Nagrzewnica FPXptc jest lepsza niż zwykła nagrzewnica PTC!
Nagrzewnica systemu FPXptc stawia o 50% mniejszy opór powietrzu w zestawieniu z innymi nagrzewnicami ptc a zoptymalizowane żebrowanie daje dużą powierzchnię wymiany ciepła oraz odporność na zabrudzenia. Dzięki temu zawsze przepływa przez nią duży strumień powietrza, nagrzewnica grzeje się do niższej temperatury a wentylator zużywa mniej energii.
Tradycyjna nagrzewnica PTC
Nagrzewnica PTC systemu FPXptc
Sterowanie AirPack4
AirPacka4 można dopasować do swoich potrzeb, poszerzając jego funkcjonowanie o czujniki jakości powietrza, higrostaty oraz ścienne włączniki wietrzenia. Można też podłączyć zewnętrzny moduł rozszerzający, który pozwoli m.in. sterować chłodnicami, nagrzewnicami, agregatem chłodniczym i pompą ciepła.
|
ModbusDividerModuł, dzięki któremu można używać jednego panelu Air++ lub jednego modułu AirMobile do obsługi kilku urządzeń |
AirMobile
System mobilny, który nie wymaga dużej konfiguracji i w pełni zastępuje wszystkie panele użytkownika. Łącząc modułem ModbusDivider kilka urządzeń, możesz nimi sterować jednym systemem AirMobile. Gdziekolwiek jesteś, z aplikacją AirMobile zawsze jesteś w domu, mając kontrolę zarówno nad pracą AirPacka, jak i Particla+.
EKRAN GŁÓWNY – to Twój panel, na którym możesz:
- przełączać pracę rekuperatora pomiędzy trybami pracy (Automatyczny, Manualny, Chwilowy) – w zależności od potrzeb
- aktywować funkcje dodatkowe (Wietrzenie, Pusty dom, Otwarte okno, Kominek)
- kontrolować zużycie filtrów wtedy, gdy Twój AirPack to AirPack4 Enthalpy lub Energy++, które mają moduł AFC
- dowiedzieć się więcej klikając w ikonki alarmowe, gdy te się pojawią
- zobaczyć aktualne statusy funkcji urządzenia
- i oczywiście włączać/wyłączać rekuperator
MENU
- Home – powrót do ekranu głównego
- Wizualizacje – sprawdzisz aktualne parametry urządzenia
- Ustawienia – zmienisz ustawienia*: Filtrów, Trybów pracy, Funkcji dodatkowych, Bypassu, GWC*
- Info – tu znajdziesz dane o rekuperatorze
- Twoje urządzenia – dodasz nowe urządzenie i zobaczysz listę swoich urządzeń z najważniejszymi informacjami
- *pozycje w menu zależne od dodanych elementów instalacji.
Panel Air++
Panel dotykowy Air++ zaprojektowany jest tak, by najczęściej używane funkcje były dostępne na ekranie głównym.
EKRAN GŁÓWNY – to Twój panel, na którym możesz:
- przełączać pracę rekuperatora pomiędzy trybami pracy (Automatyczny, Manualny, Chwilowy) – w zależności od potrzeb
- aktywować funkcje dodatkowe (Wietrzenie, Pusty dom, Otwarte okno, Kominek)
- kontrolować zużycie filtrów wtedy, gdy Twój AirPack to AirPack4 Enthalpy lub Energy++, który ma moduł AFC
- zobaczyć aktualne statusy funkcji dodatkowych
- sprawdź aktualne parametry urządzenia na wizualizacji klikając w ikonkę w lewym dolnym rogu…
- … a klikając w koło zębate wejdziesz do menu
MENU
- tu włączysz lub wyłączysz swój rekuperator
- Logo ThesslaGreen – po kliknięciu otworzy się ekran z danymi o rekuperatorze
- Nazwa urządzenia pod logiem – po kliknięciu otworzy się ekran z Listą urządzeń
<textarea id=
<textarea id=
Opinie
Hojero to nie tylko sklep. To zespół profesjonalnych instalatorów
dostępnych do Twoich usług. Zapytaj o cenę montażu
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Prześlij swoją opinię i zyskaj dodatkowe 10pkt w programie lojalnościowym!