Klimatyzacja to niezastąpione rozwiązanie na upalne dni. Obecnie jest już standardem w większości miejsc pracy, a coraz częściej pojawia się również w prywatnych domach. Podstawą skutecznie działającej instalacji jest dobrze dobrana moc chłodnicza klimatyzatora. Urządzenie o zbyt niskiej wydajności nie pozwoli na utrzymanie w pomieszczeniu zadanej temperatury. Klimatyzator o zbyt wysokiej mocy narazi nas natomiast na dodatkowe koszty. Po czym poznać jaka moc klimatyzatora będzie odpowiednia? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady którymi warto się kierować!
Jak dobrać moc chłodniczą klimatyzatora?
Firmy oferujące instalację klimatyzacji najczęściej same bezpłatnie dopierają odpowiednią moc chłodniczą urządzenia. Mimo wszystko warto wiedzieć jak samodzielnie oszacować zapotrzebowanie. Najprostszym sposobem na jest obliczenie mocy chłodniczej klimatyzatora korzystając ze wzoru:
powierzchnia pomieszczenia (m2) x 100 = moc chłodnicza klimatyzatora (W)
Można zatem przyjąć, że na każdy 1 m2 powierzchni wymagana jest klimatyzator cechujący się mocą chłodniczą 100 W. Powyższy wzór stanowi bardzo uproszczoną formę obliczeń i odnosi się jedynie do pomieszczeń o wysokości w zakresie 2,5-2,8 m. Dla innych przestrzeni stosuje się bardziej rozwiniętą formułę:
powierzchnia pomieszczenia (m2) x wysokość pomieszczenia (m) x 40
= moc chłodnicza klimatyzatora (W)
Wynik powyższego równania stanowi jedynie przybliżenie niezbędnej mocy instalacji. W praktyce należy pamiętać o uwzględnieniu dodatkowych czynników, wpływających temperaturę w pomieszczeniu.
Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę obliczając moc klimatyzatora?
Powierzchnia pomieszczenia to tylko podstawowy czynnik pozwalający na oszacowanie niezbędnej mocy chłodzącej. W rzeczywistości każde pomieszczenie powinno być traktowane indywidualnie ze względu na jego położenie, termoizolację oraz sposób użytkowania. W szacowaniu mocy chłodzącej istotną rolę odgrywają:
- liczba pracujących w pomieszczeniu urządzeń (źródło ciepła),
- ilość osób przebywających w pomieszczeniu,
- rodzaj oświetlenia,
- rozmiar i umiejscowienie okien,
- izolacja termiczna,
- usytuowanie względem stron świata,
- sąsiedztwo innych pomieszczeń,
- możliwość zacienienia okien.
Dopiero uwzględnienie wszystkich powyższych czynników pozwoli na uzyskanie faktycznego zapotrzebowanie na moc chłodzącą.
Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na moc chłodzącą?
Po dokładnej analizie pełnej charakterystyki pomieszczenia, należy odpowiednio niezbędną moc chłodniczą klimatyzatora zwiększyć lub zmniejszyć. Zwyczajowo przyjmuje się w tej sytuacji kilka podstawowych reguł.
Niezbędną moc chłodniczą klimatyzatora zwiększa się o 100-200 W na każde urządzenie generujące ciepło znajdujące się w pomieszczeniu. W przypadku pomieszczeń bezpośrednio połączonych z kuchnią, zaleca się by zwiększyć wydajność instalacji o dodatkowe 10-20%. Pozwoli to na zrekompensowanie dodatkowych źródeł ciepła.
Zaleca się także, by na każdą osobę przebywającą na stałe w pomieszczeniu podnieść moc chłodzącą o 100 W.
Istotny wpływ ma umiejscowienie pomieszczenia w budynku. Jeśli mowa o części domu z oknami wychodzącymi na zachód, wymagane będzie zwiększenie mocy klimatyzatora o kolejne 20-30%. W przypadku instalacji umieszczonej na słabo zaizolowanym poddaszu, niezbędna moc może być większa o 30-50% od tej wynikającej z obliczeń. Natomiast w przypadku źle zaizolowanych pomieszczeń w pozostałej części budynku, szacuje się wzrost o jedynie 10-20%.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na właściwy dobór mocy klimatyzatora?
Dobrze dobrana moc klimatyzatora to przede wszystkim optymalizacja kosztów jego użytkowania. Wydajność urządzenia powinna być dopasowana do realnych potrzeb. Zarówno za niska jak i za wysoka moc będzie przyczyną generowania dodatkowych kosztów energii.
Wybierając klimatyzator o za niskiej wydajności względem wymiarów pomieszczenia, urządzenie będzie zmuszone do stałej pracy na najwyższej mocy. Oprócz dużego zużycia energii elektrycznej, może powodować komplikacje takie jak:
- szybkie zużywanie się podzespołów klimatyzatora,
- problemy z uzyskaniem zadanej temperatury,
- dodatkowy hałas podczas intensywnej pracy urządzenia.
Decydując się natomiast na klimatyzator o zbyt wysokiej mocy, efektem będą wysokie koszty zużycia energii. Dodatkowo urządzenie o za dużej wydajności będzie się często wyłączało podczas pracy. Można się zatem spodziewać szybszego zużycia podzespołów sprężarki.
Kompleksowe zaprojektowanie wydajnie działającej klimatyzacji nie jest zadaniem prostym. Jeśli natomiast zrobi się to dobrze, można mieć pewność że instalacja posłuży przez długie lata, a korzystanie z niej nie będzie wiązało się z wysokimi kosztami. Warto zatem zapoznać się z ofertą specjalistycznych firm, takich jak np. Hojero. Doświadczeni specjaliści z pewnością pomogą dobrać spośród bogatej oferty rozwiązanie idealne dla Twojego domu.