Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł
Pompa ciepła - jak dobrać odpowiedni model i dlaczego jest to tak ważne?
Pompa ciepła - jak dobrać odpowiedni model i dlaczego jest to tak ważne?

Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się innowacyjne, eco-friendly systemy grzewcze, których unikalność polega na tym, że w przeciwieństwie do innych, dostępnych alternatyw, wykorzystują one do swojej pracy przede wszystkim odnawialne źródła energii. Jednym z nich są właśnie pompy ciepła, które (w zależności od wybranego modelu) zasilane są wodą, energią pobieraną z gruntu lun też z powietrza. 

Od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad inwestycją w to rozwiązanie, ale nie wiesz na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła do Twojego domu? Po lekturze naszego dzisiejszego artykułu zapomnisz o wszelkich wątpliwościach, ponieważ zdradzimy Ci jak odpowiednio dobrać jeden z najbardziej nowoczesnych systemów dostarczających energię cieplną. 

Czym jest pompa ciepła i na jakiej zasadzie działa? 

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań urządzenia grzewczego spełniającego indywidualne wymogi warto dowiedzieć się co właściwie kryje się pod nazwą pompy grzewczej i jaka jest zasada jej działania. Najprościej mówiąc jest to urządzenie, którego głównym zadaniem jest wymuszone przewodzenie energii pochodzącej z zewnątrz, a więc miejsca gdzie panuje niższa temperatura do obszaru, gdzie temperatura jest chociaż o kilka stopni wyższa (czyli np. domu jednorodzinnego bądź magazynu). Do prawidłowego działania pompy ciepła nie jest potrzebne paliwo w postaci oleju, węgla lub też prądu elektrycznego i to właśnie m.in. ten fakt sprawia, że skutecznie wypiera ona wszelakiego typu kotły konwencjonalne, w przypadku których ciężko jest mówić o rozwiązaniu przyjaznym dla środowiska. Choć (co warto podkreślić) pompa ciepła może stanowić urządzenie wspomagające pracę kotła na pellet bądź też tego zasilanego gazem. 

Zasadę działania pompy ciepła można porównać do tej na jakiej opiera się funkcjonowanie urządzeń chłodniczych takich jak chociażby lodówka. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. czynnika chłodniczego (zwanego również "roboczym"), który zmienia swój stan skupienia w efekcie czego jest w stanie oddawać energię bądź odbierać ją z innego, wybranego źródła.  

Jak dobrać właściwą pompę ciepła? Zobacz na co zwrócić uwagę! 

Źle dobrana pompa ciepła może generować dodatkowe i znacznie wyższe koszty niż początkowo zakładaliśmy, dlatego też już na etapie poszukiwań potencjalnych, godnych uwagi urządzeń warto zachować czujność, gdyż przesada w każdą stronę nie jest tutaj mile widziana. Zbyt mała pompa ciepła nie zapewni dostatecznej ilości ciepła, z kolei zainstalowanie modelu zbyt dużego, a więc przewymiarowanie, może poskutkować tym, że cała inwestycja okaże się lekko mówiąc nieudana, a my narazimy się na konieczność nadwyrężenia domowego budżetu.

Przeglądając dostępne oferty od polskich i zagranicznych producentów, warto jest także przyjrzeć się temu ile prądu pobiera pompa, jakość wykonania, a także żywotność, która może wynosić nawet do 50 lat, co znacząco rekompensuje koszty włożone w zakup urządzenia oraz jego instalację. 

Rodzaj pompy ciepła 

  • pompa ciepła powietrze-woda - w jej przypadku ciecz pod niskim ciśnieniem przepływa do parownika umieszczonego w jednostce zewnętrznej skąd odparowuje i jednocześnie odbiera ciepło z powietrza. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że odznacza się ona imponującą wydajnością i w porównaniu z innymi źródłami elektrycznymi jest w stanie ogrzać dom jednorodzinny nawet 3 razy bardziej skutecznie. 
  • pompa ciepła powietrze-powietrze - specyficzny rodzaj pompy ciepła, który pracuje nadmuchowo, a więc nawiewa uprzednio podgrzane powietrze do poszczególnych pomieszczeń, tym samym zapewniając optymalny komfort cieplny. Budowa pompy ciepła powietrze-powietrze łudząco przypomina klimatyzację - również tutaj obecna jest zarówno jednostka zewnętrzna, jak i wewnętrzna. 
  • gruntowa pompa ciepła - jak sama nazwa wskazuje pobiera ona niezbędne do pracy ciepło z gruntu, po czym dostarcza je do domu wykorzystując do tego celu czynnik chłodniczy. 

Parametry 

  • Powierzchnia domu jednorodzinnego 
  • Zużycie wody - Przy poszukiwaniu właściwej pompy ciepła nie bez znaczenia jest również... liczba domowników, którzy mają wpływ na to jaka jest ilość zużywanej wody. Wspomniane urządzenia grzewcze pełnią bowiem nie tylko rolę źródła ciepła, ale także (zazwyczaj) wyposażone są w funkcję podgrzewania ciepłej wody użytkowej C.W.U. Dzięki określeniu tego parametru jesteśmy w stanie określić moc niezbędną do podgrzania wody w domu, która w przypadku czteroosobowej rodziny w zdecydowanej większości przypadków wynosi ok. 1 KW. 
  • Moc pompy ciepła - Kolejnym, niemniej ważnym aspektem jest moc ciepła, którą można określić korzystając z informacji zamieszczonej w charakterystyce energetycznej budynku dołączonej do każdego projektu budowalnego. Jeżeli zapotrzebowanie energetyczne nie jest znane, wówczas musimy wziąć po uwagę izolację budynku, jak i również izolację 
  • Wskaźnik COP - Nie bez znaczenia jest także wskaźnik COP, który wyraża stosunek mocy grzewczej pompy ciepła do mocy, jaka niezbędna jest do poboru z zewnątrz, aby pracowała ona bez zarzutu. Im wyższy jest wskaźnik COP, tym mniejsza ilość energii potrzebna jest do uzyskania takiej samej ilości ciepła. 

Funkcjonalne, wytrzymałe i niezawodne pompy ciepła? Zajrzyj do oferty naszego sklepu online Hojero, gdzie znajdziesz pompy ciepła najnowszej generacji prosto od najbardziej znanych producentów takich jak AUX, Ferroli, Hyundai, HOJERO, Mitsubishi czy Trinnity. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl