Nie ma inwestycji, która obeszłaby się bez zastosowania w niej mechanizmu wymiany powietrza. Nieprawidłowo działająca wentylacja, lub co gorsza jej brak może doprowadzić do zawilgocenia murów, rozwoju środowiska idealnego dla pleśni, złego mikroklimatu i syndromu tzw. "chorego budynku", czyli sytuacji, kiedy zbyt mała ilość świeżego powietrza lub jego zła jakość rzutuje na zdrowie osób użytkujących pomieszczenie.
Pogarszające się samopoczucie, częste bóle głowy, podrażnienie błon śluzowych i dekoncentracja to tylko część z objawów spowodowanych przez mikroorganizmy żyjące w brudnych przewodach wentylacyjnych lub zawilgoconych ścianach. Aby uniknąć tego typu sytuacji w każdym typie budownictwa-nowym oraz starym należy zastosować odpowiedni rodzaj wentylacji. Najbardziej powszechnym podziałem na rodzaje wentylacji jest ten, w którym mówimy o jej trzech typach: wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej oraz hybrydowej.
Wentylacja grawitacyjna
Najbardziej podstawowy, a zarazem najczęściej spotykany system wentylacji. Działanie wentylacji grawitacyjnej jest nieskomplikowane. Jej najważniejszymi elementami są kominy, których zadaniem jest wytworzenie ciągu kominowego, przez co realizowana jest wymiana powietrza. Ciąg kominowy powstaje w wyniku różnicy temperatury pomiędzy powietrzem znajdującym się w budynku, a powietrzem zewnętrznym.
Ciepłe powietrze ma mniejszą gęstość niż powietrze zimne, co powoduje, ze to pierwsze unosi się i poprzez kominy wentylacji grawitacyjnej jest usuwane z budynku, a w jego miejsce poprzez nieszczelności przegród budowlanych lub zastosowanie specjalnych nawietrzaków świeże powietrze z zewnątrz dostaje się do użytkowanych pomieszczeń. Co jednak w przypadku, gdy różnica temperatur pomiędzy powietrzem w budynku, a tym zewnętrznym jest niska lub temperatura wewnątrz jest wyższa niż na zewnątrz? W takiej sytuacji wentylacja grawitacyjna praktycznie nie funkcjonuje, ponieważ nie może dojść do wytworzenia zjawiska ciągu kominowego. Rozwiązanie daje zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej.
Wentylacja mechaniczna
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najbardziej niezawodnym sposobem wymiany powietrza w budynku. Dzięki zastosowaniu instalacji tego rodzaju wentylacji możemy zrezygnować z budowy większości kominów wentylacji grawitacyjnej, a także nie jesteśmy zdani na łaskę warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna działa tak samo dobrze zarówno w porze letniej, jak i w okresie zimowym, a dzięki zastosowaniu central wentylacyjnych wyposażonych w wymienniki ciepła jest to także najbardziej efektywny sposób wymiany powietrza. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, która całkowicie usuwa ciepłe powietrze z budynku, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja przekazuje ciepło powietrza usuwanego świeżemu powietrzu czerpanemu z zewnątrz pozwalając na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania oraz na zmniejszenie współczynnika energetycznego inwestycji.
Wentylacja hybrydowa
Połączeniem wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej jest wentylacja hybrydowa. Chociaż posiada cechy wentylacji grawitacyjnej w postaci kominów, to jej najważniejszym elementem jest specjalna turbina zainstalowana na ich szczycie. Turbina ta pod wpływem działania siły wiatru obraca się, wytwarzając w kominie ciąg, który bez względu na temperaturę powietrza wewnętrznego, zewnętrznego, a także na panujące warunki atmosferyczne powoduje usunięcie zużytego powietrza z budynku. Drugim ważnym elementem tej instalacji są nawietrzaki, które zazwyczaj posiadają wbudowane regulatory przepływu, nagrzewnice wstępne oraz przepustnice zwrotne. Wentylacja hybrydowa jest stosowana głównie w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym.
Elementy instalacji wentylacyjnych, w zależności od typu znajdziecie państwo na stronie naszego sklepu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą.