Darmowa dostawa od 500zł (paletowa od 1500zł)!
do kasy suma: 0,00 zł

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które odzyskują aż 95% sprawności. Umożliwiają ciągłą wymianę powietrza w budynkach, jednocześnie zatrzymując temperaturę w pomieszczeniach na tym samym poziomie. Oznacza to, że ciepło jest wymieniane między powietrzem, które napływa, a powietrzem, które jest usuwane. Centralnym miejscem rekuperatora jest zawsze wymiennik ciepła. W przypadku wymienników przeciwprądowych, przepływ powietrza odbywa się przez specjalne płyty, znajdujące się równolegle do siebie. 

 

Rekuperatory do niewielkich obiektów 

Centrale wentylacyjne, tak samo jak cały projekt wentylacji, są dobierane do obiektów według zapotrzebowania na powietrze. Jest ono obliczane na podstawie rodzaju pomieszczeń, ich kubatury oraz całkowitego metrażu. Na tej podstawie jest określana moc urządzenia, które będzie napędzało cyrkulację powietrza. Im mniejsze zapotrzebowanie na moc rekuperatora, tym mniejszy wymiennik ciepła.  

Przykładem centrali przeznaczonej do małych budynków jest Vallox TSK Multi 80 MV. Został on stworzony do obiektów o powierzchni nie większej niż 80 m2. Urządzenie wyposażono w wentylatory EC, które działają na prąd stały z wydajnością 205 m3/h. Jest to sprzęt ze zintegrowanym czujnikiem wilgotności, potrafi także wykrywać obecność CO2. Rekuperator jest w pełni zautomatyzowany, może być monitorowany oraz sterowany zdalnie poprzez sieć internetową. 

 

Centrale wentylacyjne do obiektów wielkopowierzchniowych 

Zjawisko wymiany energii w rekuperatorach to kondensacja. Zachodzi ono na styku płyt znajdujących się w wymiennikach. Te płyty, zbudowane na bazie polipropylenu tworzą przestrzeń, w której naprzemiennie zachodzi przepływ świeżego oraz zużytego powietrza. Samo działanie rekuperacji jest odmienne, w zależności od aktualnej pory roku. W okresie zimowym występuje odzysk ciepła, natomiast w czasie lata odzyskiwane jest chłodne powietrze. Dzięki temu przez cały rok w pomieszczeniach, w których działa rekuperacja, panuje optymalna temperatura i jest zdrowe powietrze. 

Te zasady funkcjonują w taki sam sposób, niezależnie od wielkości rekuperatora. Jednocześnie w obiektach o większym metrażu niezbędne są urządzenia z wymiennikami o większej wydajności. Jest to zrozumiałe - w końcu muszą obsłużyć dużo większy obszar. Vallox 245 MV jest przykładem centrali wentylacyjnej, przeznaczonej do dużych budynków. Może obsługiwać domy i mieszkania o powierzchni do 400 m2. Jej wydajność to 960 m3/h i jest to prawie pięciokrotnie więcej niż w przywoływanym tu wcześniej modelu Vallox TSK Multi 80 MV.  

Pomimo tak dużej wydajności, Vallox 245 MV jest urządzeniem energooszczędnym. Jego właściwa moc to jedynie 0,7 kWh/m2. Dzięki dużej efektywności temperaturowej rekuperator pozwala na bardzo duże oszczędności w zakresie odzyskiwania energii cieplnej z budynku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl